Kuyum sektörü işlemlerinin İslâm hukuku açısından değerlendirilmesi
Evaluation of jewelery industry transactions in terms of Islamic law
  1. Tez No: 743633
  2. Yazar: AYSUN AKTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GAYRETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kuyum sektörü, değerli metaller ve değerli taşların işlenerek çeşitli eşyalara dönüştürüldüğü sektördür. Bu maddelerin ham halinden çıkarılması ve işlenmesi işlemine kuyum denilmektedir. İnsanoğlu tarih boyunca altın, gümüş, elmas, pırlanta, döviz gibi varlıklara ilgi duymuş ve bunlara sahip olma arzusunda olmuştur. Bu varlıklar az bulunurlukları, parlaklıkları, güzel görünüşleri, kolay işlenir oluşları gibi sebeplerle insanoğlunun dikkatini cezbetmiş, işlenmiş ve ziynet olmuşlar, kadınların ise aslî süsleri haline gelmişlerdir. Likiditeleri yüksek olduğundan ve talep gördüklerinden değerlerini muhafaza etmiş ve hatta artırmışlardır. Eşya ve özellikle de ziynet olarak kullanımlarının yanı sıra insanların tasarruf aracı haline gelmişler; insanlar tarafından saklanmış, korunmuş ve büyük rezervler oluşturmuşlardır. Günümüzde merkez bankalarının en önemli rezerv kaynakları bu türden varlıklardır. Bu güzel özelliklerine rağmen yine bu varlıklar üzerinden faizcilik yapılmış ve yaygınlaştırılmıştır. İslâm hukukunda faiz yasak olduğundan İslâm âlimleri konuyla ilgili âyet ve hadisler ışığında böylesi varlıkların alım satımlarında diğer emtialara nazaran ekstra şartlar ileri sürmüşlerdir. Bununla birlikte bu şartların evrenselliği ve değişkenliği hususunda İslâm âlimleri arasında tartışmalar meydana gelmiştir. Bu çalışmamızda kuyum işlemleri, konu ile ilgili naslar ve bu naslara dayandırılan görüşler doğrultusunda değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The jewelery industry is the industry where precious metals and precious stones are processed into various items. Removing these materials from their raw form and processing them is called jewelry. Throughout history, human beings have been interested in assets such as gold, silver, diamonds, brilliant and foreign currency and have been in the desire to own them. These beings have attracted the attention of human beings due to their rarity, brilliance, beautiful appearance and easy processing, and have been processed and ornamented. They have become the main ornaments of women. Since their liquidity is high and they are in demand, they have kept their values and even increased them. In addition to their use as goods and especially as ornaments, they have become people's means of saving, they have been hidden, protected and created large reserves by people. Today, the most important reserve sources of central banks are such assets. Despite these beautiful features, usury has been made and widespread on these assets. Since interest is prohibited in Islamic law, Islamic scholars have put forward extra conditions in the purchase and sale of such assets compared to other commodities in the light of related verses and hadiths. However, there have been debates among Islamic scholars regarding the universality and variability of these conditions. In this study, jewelery transactions are evaluated in line with the texts related to the subject and the opinions based on these texts.