Disiplin hukukuna hâkim olan ilkeler
Principles dominating the discipline law
  1. Tez No: 659057
  2. Yazar: BURÇ VOLKAN ZOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR MURATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Disiplin hukuku işlemleri birer idari işlem ve idari yaptırım olarak hukuk âleminde var olurlar. Kurum içi düzenin, disiplinin ve nihayetinde kamu yararının sağlanması amacıyla tesis edilen, kişinin temel hak ve özgürlüklerine müdahale eden yaptırımlar içeren disiplin hukuku işlemlerinin birtakım usul ve ilkelere uygun olması gerekmektedir. Çalışmada öncelikle idari işlem (I) ve idari yaptırımlar (II) disiplin hukuku ile ilgili oldukları ölçüde incelenmiş, müteakiben disiplin hukukuna ilişkin bazı tanımlar yapılmış (III), karşılaştırmalı hukukta ve Türk hukukunda disiplin rejimi ve disiplin yaptırımları değerlendirilmiş (IV) ve nihayet evrensel hukuk ilkeleri ve yargı kararları ışığında ceza hukukuna ilişkin ilkeler (V) ile idari usul ilkeleri (VI) disiplin hukuku açısından değerlendirilerek disiplin hukukuna hâkim olan ilkeler belirlenmiştir. Disiplin cezaları ile kişilerin bazı hakları çiğnenebilmekte ve hukuka aykırı kararlar alınabilmektedir. Veya kişi hak ettiği bir cezayı yapılan bir hata dolayısıyla iptal ettirebilmekte ve bazı suçlar cezasız kalabilmektedir. Bu gibi durumların engellenmesi ve hukuka uygun ve hakkaniyetli kararlar verilebilmesi maksadıyla disiplin hukuku ile ilgili ana çerçevenin çizildiği, usul kurallarının ve disiplin hukukuna hâkim olan ilkelerin belirlendiği, kapsamı içine disiplin işlemi uygulamakla yetkili tüm kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör kuruluşlarının dâhil edildiği genel bir disiplin kanununa ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca ağır ve telafisi güç sonuçlar doğuran meslekten çıkarma disiplin cezası için ilave güvence tedbirler getirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Disciplinary law procedures exist as an administrative act and administrative sanction in the field of law. Disciplinary law procedures, which are established for the purpose of ensuring the internal order, discipline and ultimately the public interest and which contain sanctions that interfere with the fundamental rights and freedoms of the person, must be carried out in accordance with a number of procedures and principles. In the study, firstly, the administrative act (I) and administrative sanctions (II) have been examined to the extent that they are related to disciplinary law. Subsequently, the definitions related to disciplinary law have been made (III), disciplinary regime and disciplinary sanctions in comparative law and Turkish law were evaluated (IV) and finally, the principles of criminal law (V) and administrative procedural principles (VI) were evaluated in terms of disciplinary law in the light of universal law principles and judicial decisions and the principles that dominate the disciplinary law were determined. Some of the rights of the individuals can be violated with the penalties applied within the scope of disciplinary law and unlawful decisions can be taken. Or, the person can cancel his or her deserved punishment due to a mistake and some crimes can go unpunished. To prevent such situations and in order to be granted lawful and equitable decisions; a general disciplinary law, in which the main framework for disciplinary law is drawn, the rules of the law and the principles that dominate disciplinary law are determined and all public institutions and organizations and private sector organizations that are authorized to implement disciplinary action are included, is needed. In addition to this, additional assurance measures are needed for the disciplinary punishment of dismissal, which has heavy and irreparable consequences.