Gemi acenteliğinin hukuki çerçevesi
Legal framework of shipping agency
  1. Tez No: 564642
  2. Yazar: İLKER ERDİNÇ ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Deniz Ticareti sektörü, günümüzde gemilerin ülke içinde bir limandan öteki limana çeşitli amaçlarla yaptığı yolculuktan öteye geçmiş denizlerin sağladığı güvenli, ucuz ve tek seferde taşınabilecek en çok yükü taşıyabilmesi gibi taşıma imkânlarından yararlanarak bir ülkenin kıyısından başka bir ülkenin kıyısına yük ve yolcu taşıması ticaretine dönüşmüştür. Ülkemiz ekonomisi açısından oldukça büyük öneme sahip olan deniz ticareti sektöründe birçok aktör rol almaktadır. Bu aktörlerin kullandığı ana araca gemi adı verilmiş ve gemiler vasıflarına göre ticaret gemisi, yolcu gemisi, yük gemisi, savaş gemisi gibi sınıflara ayrılmıştır. Yolcu ve yük taşımacılığında gemide taşınan yolcu ve yüklerin gemide çalışanların, güvenli bir şeklide bir limandan başka bir limana taşınması amacıyla taşıma öncesi ve taşıma sırasında taşıyan tarafa birçok görev yüklenmiştir. Bu kimselerin görev ve yükümlülüklerinin oldukça geniş alana yayılması dolayısıyla faaliyet sundukları sektörün her türlü bilgisine vakıf olmaları kendilerinden beklenemez. İşte Uluslararası konum itibariyle taşıyanın farklı ülke limanlarına gönderdiği deniz aracı ile içindeki yükün gittiği limanda görev ve sorumluluğunu üstlenen, yükün cinsini miktarını o ülkenin ilgili kurum ve kuruluşlarına bildiren, müvekkilinin adına ve hesabına işlem yapan, onun çıkarlarını gözeten gerçek ve tüzel kişilere gemi acentesi denilmektedir. Gemi acenteliği, gemi taşımacılığında gemi malikinin, gemiyi işletenin veya kiralayanın, kaptanın, adına ve hesabına yaptığı işlemler ile gerek bu kimselerin ilişki kuracağı üçüncü kişiler, gerekse de geminin gittiği limanın kurum ve kuruluşlarına karşı müvekkilinin hak ve menfaatlerini, belirli bir bölge içinde koruyan, gemiye ve yüke hizmet sunan ve bunun karşılığında asgari ücret tarifesinde belirtilen miktar dahilinde ücret alan meslek koludur. Donatan, gemiyi işleten veya yük sahipleri gemi acenteleri sayesinde kendilerinin ulaşamayacakları limanlarda menfaatlerini koruduğu hissiyle duyulan güven ortamında denizcilik sektöründe faaliyet göstermeye devam ederler. Ayrıca, hakkında yeterli sayıda kaynak olmamakla birlikte, denizcilik sektörünün temel yapı taşlarından biri olan gemi acenteliği kurumunun hukuki çerçevesi, yapısı, acentenin ücret hakkı ve sorumluluğuna yönelik olarak kanunlar ve yönetmelikler ile alt düzenleyici işlemler arasında çelişkilerin olması, mevzuatların çeşitlilik ve karmaşıklık göstermesi ile özellikle gemi acentelerinin ilişkili olduğu kurum ve kuruluşlar ile farklı alanlara dağılmış sorumluluğunun ve bu konudaki yargı kararlarının tek kaynakta toplanmasının gerekliliği hususu çalışmanın niteliği açısından önem arz etmektedir. Sonuç olarak bu çalışma ile gemi acenteliği konusuna yönelik düzenleyici işlemlerin derlenip değerlendirilerek mevzuatlar arasındaki çelişkilerin yargı kararları doğrultusunda açıklanması ve uygulamada gemi acentelerinin gemi maliki ve gemiyi işletenler ile karıştırılması ve taşıyan gibi sorumlu tutulmasından dolayı gemi acentesinin sorumluluğunun konu bazına indirgenerek bu sorumluluğun ana sınırının ortaya konulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The sector of shipping trade, nowadays is more than navigation , which is made for variety purposes from one harbor to another, has turned into the trade of cargo handling and transporting passenger from one coast of a country to another which is safe, cheap and one-time transport of the most cargo that can be transported by the seas. There are many actors taking part in the shipping trade which has considerably big importance in terms of the economy of our country, the vehicle used by these actors which is named as a 'ship' and the ships are classified according to their qualificationsas 'trader', 'cruise ship', 'transportship', and 'warship'. The persons have been assigned many tasks for the purpase of transporting shipload, passengers and shipmen from one port to another safely before and during transportation. They are not expected to have a grasp of every kinds of information of their sector because of their lots of duties and responsibilities As a result of international position, the persons are called 'ship agent'who take responsibility for the vessel having shipload, inform the type of shipload and boatloadto the country's reveland agency and organizations. Also, ship agents are legal and real persons who take actions in the name of their client, client account and look after their client's benefits. Shipping agency is a field of profession taking actions for the ship owner, ship operator or charterer, captain and the third persons; protecting client's rights and benefits againstthe other harbor's agency and institutions; taking the minimum wage within the amount specified in the tariff, Thanks to the shipping agency, ship operators and shipload owners continue to be active in navigation in a high trust environment. Moreover, although there are not enough resources about the shipping agency, the legal framework of ship agency which is one of the basic building blocks of maritime sector, the existence of contradictions between laws and regulations and sub-regulatory procedures with respect to the fee -right and responsibility of the agency, especially the agencies and organizations related to the shipping agencies and the necessity of gathering the judicial decisions on this subject in a single source is important for the quality of the study. As a result , this study compiles and evaluates the regulatory proced ures for the ship agency issve to evplain the current contradictions between the legislation in line with the judicial decisions and in practice due to the confusion of shipping agents with the operators of the ship, it is aimed to reduce the responsibility of the ship agent to the subject basis and to reveal the main limit of this responsibility.