Diffüz diyabetik maküla ödeminde intravitreal triamsinolon asetonidin etkinliği ve komplikasyonları
The efficacy and complications of a single dose intravitreal triamcinolone acetonide injection in diffuse diabetic macular edema
- Tez No: 743634
- Danışmanlar: UZMAN FADİME ULVİYE YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Çalışmamızda diyabetik retinopatiye bağlı gelişen diffüz maküla ödemlerinde vitre içi triamsinolon enjeksiyonunun etkinliğini, kısa ve uzun dönem komplikasyonlarını irdelemek amaçlandı. DMÖ nedeniyle grid lazer FK tedavisi uygulanmış olan ve maküla ödemi devam eden veya lazer FK uygulanmamış ve diffüz tipte maküla ödemi bulunan 39 hastanın 54 gözüne, vitre içine 4 mg/0,1 ml triamsinolon asetonid enjeksiyonu uygulandı. Hastaların tedavi öncesi ile tedaviden bir ve altı ay sonra görme keskinlikleri alındı ve Optik Koherens Tomografi (OCT) ile maküla kalınlıkları ölçüldü. Tedavi öncesi, sonrası birinci gün, birinci hafta, birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı ay GİB' leri kaydedildi. Hastaların enjeksiyon öncesi ve sonrası görme keskinlikleri, maküla kalınlıkları karşılaştırıldı. Göz içi basıncı değişiklikleri ve komplikasyonlar irdelendi. Olguların tedavi öncesi ortalama görme keskinliği 0,16 ± 0,29 iken; 1. ayda 0,2 ± 0,25, 6. ayda 0,18 ± 0,30 olarak ölçüldü. Tedavi öncesine göre birinci ve altıncı ayda istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı. Tedavi öncesi ortalama 445,11 ± 109,58 μm olan makula kalınlığı 1. ayda 275,87 ± 55,80 µm, 6. ayda 370,78 ± 111,57 μm olarak ölçüldü. Tedavi öncesine göre makula kalınlığında 1. ayda anlamlı bir azalma olmuş ve 6. aya kadar devam ettiği gözlendi. Tedavi öncesi, sonrası birinci gün, birinci hafta, birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı ay GİB' leri ortalaması sırasıyla 17,24 ± 2,34 mmHg, 17,43 ± 3,64 mmHg, 18,28 ± 4,12 mmHg, 19,26 ± 4,12 mmHg, 19,52 ± 3,86 mmHg, 18,50 ± 2,77 mmHg, 17,89 ± 2,70 mmHg, 17,35 ± 1,91 mmHg, 16,96 ± 2,52 mmHg olarak ölçüldü. Tedavi öncesine göre 1., 2. ve 3. aylarda ölçülen basınçlarda istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı. Subkonjonktival hemoraji (%50), katarakt (%44) , arka kapsüle yerleşen triamsinolon asetonid partikülleri (%1,85), postoperatif hipotoni (%1,85), psödohipopyon (%5,55) görülen komplikasyonlar olarak kaydedildi. Diyabetik retinopatiye bağlı gelişen diffüz maküla ödemi tedavisinde vitre içi triamsinolon asetonid enjeksiyonunun görme keskinliğini artırdığı ve maküla kalınlığını azalttığı gözlendi. Ancak izlenen olumlu etkilerinin 6 ay sonra gerilediği, %44 oranda katarakt gelişimine ve %55,55 oranda GİB artışına neden olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: To evaluate the efficacy, short and long term complications of single dose intravitrea intravitreal triamcinolone acetonide injection in diabetic macular edema. Material and Method: 54 eyes of 39 patients with diabetic macular edema were included in the study. The results of the patients who received single dose 4 mg/0,1 ml intravitreal triamcinolone acetonide injection were recorded. Best-corrected visual acuity, central macular thickness, intraocular pressure changes and complications were evaluated.