Sıçanlarda karaciğer iskemi/reperfüzyon hasarında papaverinin etkisi
Effect of papaverine on liver ischemia/reperfusion injury in rats
- Tez No: 743639
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜDAİ GENÇ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç:Bu çalışmada, fosfodiesteraz inhibitörü ve vazodilatatör bir ajanolan papaverinin hepatik iskemi reperfüzyon hasarına olan etkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem:Çalışma, Dokuz Eylül Üniversitesi Deney Hayvanları Laboratuarında yapıldı. Çalışmada yedişerli üç gruba ayrılan toplam 21 adet dişi Wistar albino tipi sıçan kullanıldı. Sham grubu (Grup 1): Sadece batın açılıp kapatıldı. Kontrol grubu (Grup 2): Karaciğer portal triadı mikrovasküler klip ile kliplendi ve iskeminin 30. dakikasında 20 mg/kg serum fizyolojik verildi. Çalışma (Papaverin) grubu(Grup 3): Aynı şekilde portal triad kliplendi ve iskeminin 30. dakikasında 20 mg/kg papaverin uygulandı. Hem çalışma ve hem de kontrol grubunda altmışar dakikalık iskemiyi takiben, 120 dakika reperfüzyon uygulandı. Oluşan hasarın histopatolojik de¤erlendirilmesi Suzuki skorlama sistemine göre yapıldı. Mikroskopik olarak; parankimde; hidropik şişme, granüler dejenerasyon, mikroveziküler vakuolizasyon, makroveziküler vakuolizasyon, fokal nekroz, kordon düzensizli¤i portal alandaise; inflamasyon, fibrozis ve sinüzoidlerde ise hiperemi incelendi. Bulgular:Yapılan istatistiksel de¤erlendirme sonucu, parankimdeki fokal nekroz ve hidropik şişme hariç diğer tüm ölçütlerde çalışma grubunda yer alan sıçanların kontrol grubundakilere nazaran iskemi reperfüzyonhasarını anlamlı derecede azalttığı saptandı. Sonuç:Bu çalışmamızda papaverinin, hepatik iskemi reperfüzyon modelinde hasarı azaltabileceği sonucuna vardık .
Özet (Çeviri)
Background and Aims:The present study aimed to investigate the in-volvement of the phosphodiesterase inhibitor and vasodilator papave-rine in hepatic ischemia-reperfusion injury. Materials and Methods:The study was conducted in the Experimental Animals Laboratory ofDokuz Eylül University. Totally, 21 female Wistar albino rats were divi-ded into three groups as: (1) Sham Group: the abdomen was surgicallyopened and closed without any surgical procedure. (2) Control Group:the hepatic portal triad was clipped with microvascular clips and 20mg/kg normal saline was administered 30 minutes after the ischemia.(3) Experimental (Papaverine) Group: the portal triad was clipped asdescribed above and 20 mg/kg papaverine was administered 30 minu-tes after the ischemia. Sixty-minutes of ischemia followed by 120 minu-tes of reperfusion were induced in Groups 2 and 3. Histopathologicalevaluation of the damage was performed according to Suzuki's scoringsystem. The sections were analyzed for hydropic swelling, granular de-generation, microvesicular vacuolization, macrovesicular vacuolization,and focal necrosis cord disorder in the parenchyma, for inflammationand fibrosis in the portal area, and for hyperemia in the sinusoids. Re-sults: According to the statistical evaluation of our study, it was shownthat ischemia-reperfusion injury was significantly reduced in the studygroup compared with the control in all parameters except focal necro-sis and hydropic swelling. Conclusions: We concluded that papaverinemay reduce damage in a hepatic ischemia-reperfusion model.