Sıçanlarda oluşturulan deneysel karaciğer iskemi reperfüzyon hasarında dekspantenol'ün koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effect of dexpanthenol on experimental liver ischemia reperfusion injury in rats
- Tez No: 642112
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı ratlarda yapılacak karaciğer iskemisi öncesi ve iskemi sırasında uygulanan dexpanthenolün iskemi ve reperfüzyon hasarı üzerindeki koruyucu etkisini araştırılmasıdır. İskemi arteriyal veya venöz kanın eksiliği sonucu oksijen ve gerekli maddelerinin organ ve dokulara istenilen düzeyde ulaşamaması ve perfüzyon azlığı olarak tanımlanır. İskemi Reperfüzyon (İ/R) hasarı, hipovolemik şok, kronik karaciğer hastalıkları, büyük tümör rezeksiyonları, hepatik travmaya cerrahi müdahale, vasküler rekonstrüksiyonlar ve hepatik transplantasyon sırasında veya sonrasında sık karşılaşılan bir durumdur. Dekspantenol, pantotenik asidin bir türevidir. Dekspantenol karaciğerde fosforilizayonlar sonrası D-pantotenik aside dönüşümü sağlanır. Çalışmada Wistar Albino cinsi 30 adet erkek 200-250 gr rat ile 3 grup oluşturularak karaciğer iskemisi sağlanması, iskemiden 30 dakika sonrasında iskemi etkileri ve dekspantenol ajanın reperfüzyon etkisinin saptanması amaçlanmaktadır. 1. grupta iskemi yapılmaksızın karaciğer doku örneği alınması planlandı. 2. grupta 45 dakika iskemi planlandı. 3. grupta ise iskemiden 30 dk önce ve reperfüzyondan hemen önce 500mg/kg dekspantenol intraperitonel olarak verilmesi planlandı. Deney sonrası servikal dislokasyonla sakrifikasyon yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the protective effect of dexpanthenol applied before and during ischemia on ischemia and reperfusion injury in the rats. Ischemia Reperfusion (I / R) damage can happen after hypovolemic shock, chronic liver disease, major tumor resections, surgical intervention to hepatic trauma, vascular reconstructions, and dextro-transplantation. Dexpanthenol is an alcohol derivative of pantothenic acid. It turns into D-pantothenic acid in the liver. The study aims to determine ischemia effects and reperfusion effect of dexpanthenol agent by forming 3 groups of 30 Wistar Albino type male 200-250 gr rats. In Group 1, liver tissue sample was planned collected without ischemia. In the second group, 45 minutes of ischemia was planned, 30 minutes before ischemia and just before reperfusion, intraperitoneal serum physiologic application was planned. In Group 3, it was planned to administer 500mg / kg dexpanthenol intraperitoneally 30 minutes before ischemia and just before reperfusion. Serum and tissue samples were planned to be collected in the 45th minute following reperfusion in Groups 2 and 3. Following the procedure, sacrification was planned with cervical dislocation.