Hazır giyim sektöründe pandemi etkisi ve kriz yönetimi: İstanbul ilinde bir nitel araştırma
Covid-19 pandemic effect and crisis management in the apparel sector: A qualitative research in Istanbul
- Tez No: 743688
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
COVID-19, 2019 yılında ortaya çıkan dünya genelinde bir krizdir. Bu yönüyle küresel niteliktedir. Bu küresel krizin firmalarca öngörülebilmesi zordur. Krizin olumsuz etkilerini önceden gören ve kurumsal olarak tedbir alabilen firma çok az sayıdadır. Zamanında tedbir alan, dışardan gelen riskleri öngören durumda olan firmalar riski en aza indirebilir. Pandemi nedeniyle işletmelerinin hazır giyim gibi sektörlerde büyük kayıplar yaşadığı bilinmektedir. Birçok markanın ve perakendecinin güvenlik ve sağlık başta olmak üzere pek çok alanda kısa vadede fazlasıyla zor bir süreçle karşı karşıya kalması bu salgının en olumsuz sonuçları arasındadır. İşletmenin krizi iyi yönetebilmesi için proaktif kararlara sahip olması gerekmektedir. Eğer işletme krizin doğuracağı sonuçları önceden öngörebilir ve ona göre erkenden önlemlerini alabilirse işletmenin bu krizden başarılı çıkma olasılığı artmaktadır. Bu doğrultuda bu çalışmanın amacı İstanbul ilinde hazır giyim sektöründe görev alan üst düzey yöneticilerin bakış açılarıyla pandeminin hazır giyim sektörüne etkileri ve kriz yönetim yaklaşımlarının derinlemesine incelenmesidir. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomonoloji (olgu bilim) deseni kullanılarak yapılan bu çalışma 9 üst düzey hazır giyim sektör yöneticisi ile yüz yüze görüşme tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Bu yöneticilerin“Pandemi Süreci”,“Kriz Yönetimi”,“Pandemi Süreci ve Kriz Yönetimi”ana temalarını ve ayrıntılı alt kodlamalar yapılarak COVID-19 ile kriz yönetimi ilişkisini algılamaları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 is a worldwide crisis that emerged in 2019. In this respect, it is global in nature. It is difficult for companies to predict this global crisis. For this reason, there are very few companies that can foresee the negative effects of this crisis and take measures institutionally. Companies that take timely precautions and anticipate external risks can minimize the risk. It is known that due to the pandemic there are great losses in sectors such as ready-made clothing. One of the most negative consequences of this epidemic is that many brands and retailers face an extremely difficult process in the short term, especially in safety and health. In order for the business to manage the crisis well, it should have proactive decisions. If the business can foresee the consequences of the crisis and take precautions accordingly, the probability of the business to be successful in this crisis increases. In this direction, in this study, it is aimed to examine the studies carried out to determine the pandemic effect and crisis management of senior managers in the ready-made clothing sector in Istanbul. This study, which was carried out using the phenomenology (phenomenology) pattern, which is one of the qualitative research methods, was carried out with face-to-face interview technique with 9 senior ready-to-wear sector managers. The main themes of“Pandemic Process”,“Crisis Management”,“Pandemic Process and Crisis Management”and their perceptions of the relationship between COVID-19 and crisis management were examined by making detailed subcodings.