Türkiye'de tüketimin popülerleşme alanı olarak Instagram
Instagram as the popularization area of consumption in Turkey
- Tez No: 743689
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY SARP
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 220
Özet
Modern dünyanın akışkanlığı, gündelik yaşamın oldukça hızlı bir şekilde değişmesine ve bu değişimin odağında tüketimin yer almasına olanak tanımaktadır. Tüketimin insanlık tarihinden itibaren toplumsal hayatta belirli bir yerinin olması ile beraber, günümüz dünyasında bir kültür haline geldiği gözlemlenmektedir. Küreselleşen dünyada kültürün popüler bir kimlik kazanması, kitle iletişim araçlarının gelişimiyle paralellik arz etmektedir. Popüler kültürün kitle iletişimle birlikte tüketime ivme kazandırdığı hesaba katıldığında, dünyanın bir ucunda tüketilen nesnenin öteki ucunda da ihtiyaç olarak benimsetildiği düşünülmektedir. Öte yandan yaşamın vazgeçilmezi olarak görülen internetin sunmuş olduğu sosyal medya uygulamaları, her kesimden bireye hitap ederek erişim ağını günden güne genişletmektedir. Pek çok yeniliği içerisinde barındıran sosyal medya platformları, tüketim için de oldukça elverişli alanlar olarak görülmektedir. Sosyal medya uygulamaları içerisinde tamamen görsel kültüre odaklı ve oldukça fazla kullanıcıya sahip olan Instagram, tüketimin popülerleştiği ve gösterişe yönelik yönünün ön planda olduğu bir platform olarak dikkat çekmektedir. Instagram'da mutlu olma vaadiyle tüketimin gerçekleşmesini kolaylaştıran popüler kültür unsurlarının, bireyleri edilgen bir yapıya dönüştürerek sistemle uyumlu hale getirdiği iddia edilmektedir. Bir alan araştırması olan çalışmada nitel araştırma teknikleri kullanılmış; incelenen Instagram hesaplarından gönderiler, metin ve içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularından hareketle, Türkiye'de sosyo-kültürel değerlere rağmen oluşan kitlesel tüketimin Instagram'da popülerleşmesi yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The fluidity of the Modern world allows every day life to change quite quickly, and consumption is the focus of this change. It is observed that consumption has become a culture in today's world with its place in social life since the history of humanity. The acquisition of a popular identity of culture in a globalized world parallels the development of mass media. Given that popular culture gives impetus to consumption along with mass communication, it is thought that the object consumed at one end of the world is adopted as a need at the otherend. On the otherhand, social media applications offered by the internet, which are seen as indispensable for life, expand the access network day by day by appealing to individuals from all walks of life. Social media platforms, which contain many innovations, are also seen as very favorable are as for consumption. Instagram, which is completely focused on visual culture in social media applications and has quite a lot of users, attracts attention as a platform where consumption be comes popular and the aspect of showing off is at the forefront. It is claimed that elements of popular culture that facilitate there alization of consumption with the promise of being happy on Instagram harmonize with the system by transforming individuals into a passive structure. Qualitative research techniques were used in our study, which is a field research. Posts from the analyzed Instagram accounts were evaluated with text and content analysis. Based on the findings of the research, the popularization of the mass consumption in Turkey in Instagram despite the socio-cultural values has been interpreted.