Eksponansiyel polinom bazlı weno şeması ile Euler gaz dinamiği denklemlerinin sayısal çözümü
Numerical solution of Euler gas dynamics equations with exponential based on weno scheme
  1. Tez No: 743716
  2. Yazar: EKREM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ PINARBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Isı-Proses Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Korunum denklemlerinin alt sınıfı olan Euler denklemleriyle, makina mühendisliği uygulamalarında sıkça karşılaşılır. Gaz dinamiği için temel teşkil eden Euler denklemleri, yüksek hızlı akışların modellenmesinde önemli bir yere sahiptir. Kütle, momentum ve enerjinin korunumunu esas alan bu denklemlerin, başlangıç şartı veya sınır şartları ne kadar düzgün olursa olsun, çözümlerinde belli bir zaman sonra yüksek gradyanlı bölgeler gibi düzgünsüzlükler veya burgaçlar gibi karmaşık akış yapılarının oluşumu gözlenir. Bu tür yapıları çözümlemek için, literatürde yüksek çözünürlüklü şemalar olarak da bilinen lineer olmayan şemalar geliştirilmiştir. WENO şeması da bu amaçla geliştirilmiş lineer olmayan bir nümerik şemadır. Bu çalışmada interpolasyon çekirdeği değiştirilmiş bir WENO şeması kullanılarak Euler denklemlerinin sayısal çözümleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Euler equations, which are a subclass of conservation laws, are frequently encountered in mechanical engineering applications. Euler equations, form a fundemental for gas dynamics, have also important place in the modeling of high speed flows. The solutions of these equations, which are based on the conservation of mass, momentum and energy, no matter how smooth the initial or boundary conditions are, after a certain time, irregularities such as high gradient regions or the formation of complex flow structures such as eddies are observed. To cope with such issues, nonlineer schemes, also known as high resolution schemes in the literature, have been developed. WENO scheme is nonlinear scheme developed for this purpose. In this study, numerical solutions of Euler equations are obtained by using a WENO scheme with a modified interpolation kernel.