Meme kanser hücre hatlarında NEAT1 ve MİR-410-3P'nin ekspresyonlarının araştırılması ve metastaza etkilerinin belirlenmesi
Investigation of the expressions of NEAT1 and MIR-410-3P in breast cancer cell lines and determination of their effects on metastasis
  1. Tez No: 743715
  2. Yazar: CİHANGİR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AÇIKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Meme kanseri ülkemiz ve dünya genelinde kadınlar için görülme sıklığı en yüksek kanser türüdür ve kansere bağlı ölüm sebeplerinin en başında yer alır. Meme kanserinin uzak organlara metastazı bu ölümlerin önde gelen nedenlerindendir. Meme kanserinin erken tanısı hastalığın progresyonu ve sağkalımı açısından önemlidir. Meme kanseri meme dokusunda bölgesel olarak başlar, ancak lenf düğümlerine ve diğer organlara lenfatik veya kan damarları yoluyla metastaz yapabilir. Meme tümörünün metastazı için lokal invazyonu, kan veya lenfatik damarlara istilası olan intravazasyonu, dolaşımda hayatta kalması, dolaşım sisteminden geçerek ekstravazasyonu ve hedef bölgeye yerleşmesi gibi bir dizi adımları izler ve bu adımlardan herhangi birinin tamamlanmaması durumunda metastaz süreci durur. Bu adımları çok sayıda proteinler ve sinyal molekülleri aracılık eder. Uzun kodlamayan RNA NEAT1 meme kanseri hücre hatlarının çoğalması ve hayatta kalması için gerekli olduğu bildirilmiştir. Ayrıca miR-410-3p'nin farklı kanser türlerinde anormal ekspresyonları gözlemlenmiştir. Yaptığımız bu çalışmada MCF-7 meme kanser hücre hattında ve MCF-10A normal meme hücre hattında NEAT1 ve miR410-3p'nin ekspresyonları incelendi. Kodlamayan RNA'ların ekspresyonları qRT-PCR ile analiz edildi. NEAT1'in kanser hücre hatlarında normal hücre hatlarına göre 2.30 kat artış olduğu tespit edildi. miR-410-3p'nin ekspresyonları normal hücre hatlarına kıyasla kanser hücre hatlarında -2.85 kat azalma olduğu gözlemlendi. Daha sonra gerçekleştirdiğimiz Transwell invazyon deneyinde MCF-7 hücre hatların invaziv özelikte olduğunu MCF-10A'nın invazyon yeteneği kazanmadığı gözlendi. Yaptığımız bu çalışma, literatür ile uyumlu olarak NEAT1'in artan ekspresyonunun invaziv özellik ile ilişkili olduğunu ve aynı zamanda ekspresyon artışının, hedefi olan miR-410-3p'nin ekspresyonunun azalması ile paralel olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer for women in our country and around the world, and is one of the leading causes of cancer-related death. Metastasis of breast cancer to distant organs is one of the leading causes of these deaths. Early diagnosis of breast cancer is important for disease progression and survival. Breast cancer starts locally in the breast tissue, but can metastasize to lymph nodes and other organs through the lymphatic or blood vessels. For the metastasis of the breast tumor, it follows a series of steps such as local invasion, intravasation with invasion into blood or lymphatic vessels, survival in the circulation, extravasation through the circulatory system and localization to the target site, and if any of these steps is not completed, the metastasis process stops. These steps are mediated by numerous proteins and signaling molecules. The long non-coding RNA NEAT1 has been reported to be essential for proliferation and survival of breast cancer cell lines. In addition, abnormal expressions of the miR-410-3p have been observed in different cancer types. In this study, the expressions of NEAT1 and miR-410-3p in MCF-7 breast cancer cell line and MCF-10A normal breast cell line were investigated. Expressions of non-coding RNAs were analyzed by qRT-PCR. It was determined that NEAT1 increased 2.30 times in cancer cell lines compared to normal cell lines. Expressions of miR-410-3p were observed to be reduced by -2.85 fold in cancer cell lines compared to normal cell lines. In the transwell invasion experiment we performed, it was observed that MCF-7 cell lines were invasive and MCF-10A could not gain invasion ability. Our study showed that the increased expression of NEAT1 was associated with the invasiveness, in accordance with the literature, and at the same time, the increase in expression was in parallel with the decrease in the expression of its target, miR-410-3p.