Termik santrallerde tehlikeler riskler ve alınması gereken önlemler
Hazards risks and measures to be taken in thermal plants
  1. Tez No: 743734
  2. Yazar: NAMIK KEMAL ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM KUNDURACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Termik santraller, kendilerine özgü yapılarının getirisi olarak çok sayıda tehlike ve risk içermektedir. Çalışan sağlığını korumak ve çevreye zarar verilmesini önlemek için termik santrallerdeki tehlike ve risklere karşı önlemler alınmalıdır. Bu çalışmanın temel amacı termik santrallerdeki risklere karşı alınması gereken önlemleri açıklamaktır. Çalışma kapsamında termik santralde risk analizi yapılmıştır. Ulaşılan sonuçlar termik santrallerde yangın, elektrik, aydınlatma, radyasyon, gürültü, titreşim, tehlikeli maddeler, patlamalar, çalışma koşulları gibi risk alanlarının olduğunu ve bu alanlara dair önlemler alınması gerektiğini ortaya koymuştur. Çalışmada ulaşılan sonuçlar, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin etkili bir şekilde uygulanması halinde termik santrallerdeki tehlike ve risklerin büyük oranda önlenebileceğini göstermektedir. Ulaşılan sonuçlar eşliğinde çalışanlara, işverenlere ve yetkililere termik santrallerdeki tehlikeler ve riskler hakkında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Thermal power plants contain many dangers and risks as a result of their unique structures. In order to protect employee health and prevent damage to the environment, precautions should be taken against hazards and risks in thermal power plants. The main purpose of this study is to explain the precautions to be taken against the risks in thermal power plants. Within the scope of the study, risk analysis was carried out in the thermal power plant. The results revealed that there are risk areas such as fire, electricity, lighting, radiation, noise, vibration, dangerous substances, explosions, working conditions in thermal power plants and that precautions should be taken in these areas. The results obtained in the study show that the dangers and risks in thermal power plants can be prevented to a large extent if occupational health and safety measures are implemented effectively. In the light of the results, suggestions were made to the employees, employers and authorities about the dangers and risks in thermal power plants.