Overin seröz tümörlerinde MDM2 ve p53 ekspresyonlarının immünohistokimyasal yöntemle incelenmesi
İnvestigation of the MDM2 and p53 expression by i̇mmunohistochemical method in ovarian serous tumours
- Tez No: 743735
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Over tümörleri epitelyal, stromal veya germ hücre kökenlidir ve epitelyal tümörlerin over yüzeyini kaplayan tek sıralı mezotelden geliştiği düşünülür. MDM2 (Murine Double Minute 2) bir protoonkogendir. MDM2 geni bir tümör baskılayıcı gen olan p53'ü negatif olarak düzenleyen bir hücre döngüsü düzenleyicisi olarak görev yapar. Normal hücrelerde p53 ve MDM2 bir denge içinde sentezlenmektedir. p53 kendi inhibitörü olan MDM2'nin ekspresyonunu artırarak hücredeki bu dengenin korunmasını sağlamaktadır. Hücrede bir hasar meydana geldiğinde ya da hücre bölünmemesi yolunda bir sinyal aldığında p53 ve MDM2'de meydana gelen bazı modifikasyonlar, bu iki protein arasındaki etkileşimi inhibe ederek, p53'ün aktif kalmasını sağlar. Bu çalışmaya over tümörleri histopatolojik olarak incelenerek“seröz tümör”tanısı alan 63 olgu dahil edilmiştir. Bu çalışma ile overin benign, borderline ve malign seröz tümör gruplarında MDM2 ve Anti-p53 ekspresyonlarının tespiti ile bu genin malign transformasyona etkisine bakılmıştır. Anti-p53 ve MDM2 için yapılan immünohistokistokimyasal boyamalar pozitif hücre dağılımı, yoğunluğu ve bileşik indeks skorlamaları değerlendirilip istatistiksel analizi yapılmıştır. Yapılan analizde benign, borderline ve malign grupların MDM2 ve p53 skorlamaları değerlendirilirken yaşa göre dağılımları da dikkate alınmıştır. Anti-p53 ekspresyonlarının en fazla malign grupta anlamlı bir artış gösterdiği, MDM2'nin ise malign grupta azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ovarian tumors are of epithelial, stromal, or germ cell origin, and it is thought that epithelial tumors develop from a single-row mesothelium covering the ovarian surface. MDM2 (Murine Double Minute 2) is a protooncogene. The MDM2 gene acts as a cell cycle regulator that negatively regulates p53, a tumor suppressor gene. In normal cells, p53 and MDM2 are synthesized in balance. p53 increases the expression of its own inhibitör, MDM2 and ensures that this balance in the cell is maintained. Some modifications to p53 and MDM2 occur when a damage occurs in the cell or when the cell receives a signal not to divide, inhibiting the interaction between these two proteins, allowing p53 to remain active. This study, 63 cases diagnosed as serous tumor by histopathologically examining overian tumors were included. In our study, the detection of MDM2 and P53 expressions in benign, borderline and malignant serous tumor groups of the ovary and the effect of this gene on malignant transformation were examined. Immunohistocystochemical stainings for anti-p53, MDM2 and compesite index were evaluated in terms of positive cell distribution and density, and statistical analysis was performed. In the analysis, while evaluating the MDM2 and p53 scores of the benign, borderline and malignant groups, their age distribution was also taken into account. Anti-p53 expression showed a significant increase in the malignant group and decreased MDM2 in the malignant group.