Overin seröz karsinomu, müsinöz karsinomu, borderline müsinöz tümörü ve overe olan metastazların ayrımında pax8 ve mdm2 ekspresyonunun immünohistokimyasal olarak değerlendirilmesi
Pax8 and mdm2 expressions assessed immunohistochemically in distinction of ovarian serous carcinoma, mucinous carcinoma, borderline mucinous tumor and metastatic ovarian tumors
  1. Tez No: 509280
  2. Yazar: SEHER DARAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
OVERİN SERÖZ KARSİNOMU, MÜSİNÖZ KARSİNOMU, BORDERLİNE MÜSİNÖZ TÜMÖRÜ VE OVERE OLAN METASTAZLARIN AYRIMINDA PAX8 VE MDM2 EKSPRESYONUNUN İMMÜNOHİSTOKİMYASAL OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Amaç: Overin yüzey epitelinden gelişen malign tümörlerle overe metastaz yapan epitelyal tümörlerin ayırıcı tanısında morfolojiye ek olarak immünohistokimyasal çalışmalar gerekebilmektedir. Bu çalışmada amacımız immünohistokimyasal olarak PAX8 ve MDM2 ekspresyonlarının overde primer-metastaz ayrımında ne kadar kullanılabilir olduğunu araştırmaktır. Materyal-Metod: Çalışmada Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2005-2017 yılları arasında klinik verilerine ulaşılabilen, overin seröz karsinomu, müsinöz karsinomu, borderline müsinöz tümörü ve overe karsinom metastazı tanısı alan toplam 84 olgu incelendi. Bu olguların 30'u seröz karsinom, 10'u müsinöz karsinom, 14'ü borderline müsinöz tümör ve 30'u karsinom metastazı tanısı almıştır. Olgularda yaş, evre, derece, tümörün en büyük çapı, bi/unilateralite ve periton sitoloji sonuçları kaydedildi. Seröz karsinom ve müsinöz karsinom olgularında evre için FIGO evreleme sistemi, seröz karsinom derecelemesi için Silverberg üçlü dereceleme sistemi kullanıldı. Tüm olgulara immünohistokimyasal olarak PAX8 ve MDM2 immunohistokimyasal belirteçleri uygulandı. Olgularda yaş, periton sitolojisi, bi/unilateralite, tümör en büyük çapı gibi klinikopatolojik veriler, seröz karsinom ve müsinöz karsinom olgularında evre, seröz karsinomda tümör derecesi ve immünohistokimyasal boyama sonuçları istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bu amaçla One way anova testi, Ki kare testi, Kruskal-Wallis testi ve Kappa testi kullanıldı. Bulgular: Olgularda ortalama yaş 53,1±12 (23-77) idi.
Özet (Çeviri)
PAX8 AND MDM2 EXPRESSIONS ASSESSED IMMUNOHISTOCHEMICALLY IN DISTINCTION OF OVARIAN SEROUS CARCINOMA, MUCINOUS CARCINOMA, BORDERLINE MUCINOUS TUMOR AND METASTATIC OVARIAN TUMORS ABSTRACT Objective: Immunohistochemical studies may be needed in addition to morphology in the differential diagnosis of malignant tumors arising from ovarian surface epithelium and epithelial tumors metastasizing to ovary. In this study, we aimed to investigate the usefulness of distinguishing these tumor types by assessing the status of PAX8 and MDM2 expression immunohistochemically. Materials and Methods: A total of 84 cases diagnosed as ovarian serous carcinoma, mucinous carcinoma, borderline mucinous tumor and metastatic ovarian carcinoma met the clinical data of the Department of Pathology, Faculty of Medicine, Erciyes University between 2005-2017. Of these cases, 30 were diagnosed as serous carcinoma, 10 as mucinous carcinoma, 14 as borderline mucinous tumor and 30 as carcinoma metastasis. In the cases age, stage, grade, maximum tumor size, bi / unilaterality and peritoneal cytology results were recorded. In cases of serous carcinoma and mucinous carcinoma, FIGO staging system was used for staging and Silverberg triple grading system was used for serous carcinoma grading. Immunohistochemistry markers of PAX8 and MDM2 were applied to all cases immunohistochemically. In the cases, age, peritoneal cytology, bi / unilateralite, clinicopathological data with tumors largest diameter, serous carcinoma and mucinous carcinoma stage, tumor grade and immunohistochemical staining results in serous carcinoma were statistically compared. One way ANOVA test, Chi square test, Kruskal-Wallis test and Kappa test were used for this purpose. Findings: The mean age was 53.1± 12 with the smallest patient age 23 and the largest patient age 77.