İran ve Türkiye'de yetişen meşe palamutların biyoaktif bileşen açısından kıyaslanması ve fonksiyonel bir gıda olarak ekmekte kullanılmasının incelenmesi
Comparison of acorns grown in Iran and Turkey in terms of bioactive component and investigation of their use in bread as a functional food
  1. Tez No: 743764
  2. Yazar: LIDA GHAFFARIKHAMENEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEMAL DEMİRAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Küreselleşme, ticaretteki gelişmeler, nüfus artışı ve kentleşme gibi etkenler üretim ve tüketim modellerinde de değişmelere neden olmakta, tüketiciler daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için fonksiyonel gıda gibi kavramları ortaya koymaktadır. Fonksiyonel gıda kavrayışı 1990'lardan itibaren, kullanımı tüm dünyada yaygınlaşmış bir kavram olarak“ temel beslenmenin ötesinde vücut için faydalı olan, belirli hastalıkların önlenmesinde ve hastalığa yakalanma riskinin azaltılmasında rol oynayan gıdalar”olarak tanımlanmaktadır. Fonksiyonel gıdalar temel olarak meyveler , sebzeler, tahıllar, içecekler, takviye edici gıdalar, zenginleştirilmiş ve geliştirilmiş gıdalar gibi günlük beslenmenin bir parçası olarak ifade edilmektedir. Bu çalışmada çok eski çağlardan beri tüketildiği bilinen ve fonksiyonel bir gıda olarak tanımlanabilecek olan, Türkiye ve İran'ın önemli endemik bitkilerinden olan meşe ağacı (Quercus ithaburensis subsp. mocrolepsis) palamut meyvesinin un haline getirilerek biyoaktif bileşenler (toplam fenolik madde, toplam flavonoid ve antioksidan aktivite) açısından incelenmesi ve karşılaştırılması, ayrıca söz konusu unların buğday ununa (% 5 , % 10 , % 15 ve % 20) farklı oranlarda ilave edilerek elde edilecek ekmeklerin duyusal kalite özelliklerini incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre; toplam fenolik madde, toplam flavonoid madde miktarı ve antioksidan aktivite değerleri (DPPH, ABTS) ile en yüksek değerlerin Türkiye meşe palamudu (386,75±14,06, 61,95±6,20, 324,01±15,10, 386,75±19,12) meyvelerinde gözlendiği, en düşük değerlerin (323,16±17,10, 57,32±5,24, 276,67±13,50, 302,08±18,18) İran meşe palamudu ununda saptandığı gözlenmiştir. İran ve Türkiye meşe palamudu unu ve elde edilen ekmeklerin analiz sonuçlarına göre unların nem, kül, yağ, protein ve ham lif değerleri sırası ile 26,24±0,50, 2,21±0,11, 6,38±0,21, 7,44±0,23, 1,87±0,52, 31,31±0,76, 1,67±0,11, 4,20±0,96, 6,20±0,20, 2,92±0,16 olduğu ve un karışımlarına uygulanan reolojik analiz sonuçlarına göre en iyi sedimentasyon değerlerinin %5 ve %10 meşe palamudu unu içeren örneklerde olduğu saptanmıştır. Farinograf ve ekstensograf değerleri açısından İran ve Türkiye meşe palamudu unlarının buğday ununa ilave oranı arttıkça hamurun su kaldırma kapasitesi önemli ölçüde azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Factors such as globalization, developments in trade, population growth and urbanization also cause changes in production and consumption patterns, and consumers reveal concepts such as functional food for a healthier and higher quality life. The concept of functional food is defined as“foods that are beneficial for the body beyond basic nutrition, play a role in the prevention of certain diseases and reduce the risk of getting sick”, as a concept that has become widespread all over the world since the 1990s (Bech-Larsen ve Scholderer, 2007; Menrad, 2003). Functional foods are mainly expressed as a part of the daily diet such as fruits, vegetables, cereals, beverages, supplements, fortified and enhanced foods. In this study, it is aimed to examine ,oak tree (Quercus ithaburensis subsp.mocrolepsis) acorn fruit, which is one of the important endemic plants of Turkey and İran, which has been known to be consumed since ancient times and can be defined as a functional food, was turned into flour and examined and compared in terms of bioactive components (total phenolic substance, total flavonoid and antioxidant power), in addition, the sensory quality characteristics of the breads to be obtained by adding the acorn flour to wheat flour at different rates. According to the results obtained in the study; total phenolic and flavonoid content, and Antioxidant activity values were measured in the acorns grown in Turkey and Iran. the highest values were observed in Turkey acorn fruits (386.75±14.06, 61.95±6.20, 324.01±15.10, 386.75±19.12) However, the lowest values were determined in Iran acorn fruits (323.16±17,10, 57.32±5.24, 276.67±13.50, 302.08±18.18). According to the analysis results of Iran and Turkey acorn flour, moisture, ash, fat, protein and crude fiber values 26.24±0.50, 2.21±0.11, 6.38±0.21, 7.44±0.23, 1.87±0.52, 31.31±0.76, 1.67±0.11, 4.20±0.96, 6.20±0.20, 2.92±0.16 and the chemical values of breads 35.44±1.67- 36.76±1.51 and 32.17±2.00-33.34±1.54 humidity, 1.60±46- 1.023±11, 1, ash in the range of 07±0.7- 0.99±17, protein in the range of 8.221.36- 6.79±1.75, 8.66±1.17- 6.97±1.65. According to the results of the rheological analysis applied to the flour mixtures, the best sedimentation values were found in the samples containing 5% and 10% acorn flour, and in terms of farinograph-extensograph values, the water removal capacity of the dough decreased significantly as the addition ratio of Iranian and Turkish acorn flours to wheat flour increased.