6. ve 7. sınıf öğrencilerinin kitap okuma alışkanlıklarının duygu düzenleme becerilerine etkisi
The effect of 6th and 7th grade students' reading habits on emotion regulation skills
- Tez No: 743783
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE GÜLRİZ AKAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
6.ve 7. sınıf öğrencilerinin kitap okuma alışkanlıklarının duygu düzenleme becerilerine etkisinin incelendiği bu çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. 2020-2021 yılında Karaman il merkezinde eğitim gören 370 öğrenci katılmıştır. Çalışma grubunun, %37'sini erkekler (137), %63'ünü kızlar (233 ) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak kişisel bilgilere ulaşılması için hazırlanan ''Kişisel Bilgi Formu'' duygu düzenleme becerilerini belirlemek için ''Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği'' ve kitap okuma alışkanlıklarını belirlemek için“Ortaokul Kitap Okuma Alışkanlığı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde (SPSS) 25.0 programı kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen puan ortalamaları arasında anlamlı ilişki Pearson Korelasyon Analizi ile test edilmiştir. Kitap okuma alışkanlığının duygu düzenleme becerisi ile alt boyutları üzerindeki yordayıcı etkisini belirlemek için regresyon analizi yapılmıştır. Yine gruplar arasındaki ikili değişkenler bağımsız gruplar t testi ile analiz edilmiştir. Grupların normal dağılmadığı durumlarda nonparametrik testlerden çoklu grupların karşılaştırılmasında ilişkisiz örneklemler için Kruskal Wallis H testi, ikili grupların karşılaştırılmasında ise Mann Witney U testi kullanılmıştır. Kitap okuma sürelerine göre duygu düzenleme becerilerindeki farklılığı bulmak için yürütülen tek yönlü ANOVA testi ve farkın kaynağını incelemek için Tukey çoklu karşılaştırma analizi yürütülmüştür. Kitap okuma alışkanlığı ile duygu düzenleme becerileri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Kitap okuma alışkanlıkları ile cinsiyet, gelir ve anne- baba eğitim düzeyi anlamlı olarak farklılaşırken yaş ve kardeş sayısı ile anlamlı bir fark oluşmamıştır. Duygu düzenleme becerileri ile cinsiyet, gelir, baba eğitim düzeyi, kitap okuma sıklığı ve süresi anlamlı olarak farklılaşırken kardeş sayısı, anne eğitim düzeyi ve yaş ile anlamlı bir fark oluşmamıştır.
Özet (Çeviri)
The relational screening model was used in this study, in which the effects of 6th and 7th grade students' reading habits on emotion regulation skills were examined. In 2020-2021, 370 students studying in Karaman city center participated in this study. The study group consisted of 37% boys (137) and 63% girls (233). In the research,“Personal Information Form”, which was prepared to reach personal information, was used as data collection tools,“Emotion Regulation Scale for Adolescents”to determine emotion regulation skills, and“Middle School Book Reading Habit Scale”to determine book reading habits. The 25.0 program was used in the analysis of the data obtained from the research (SPSS). The significant relationship between the mean scores obtained from the scales was tested with Pearson Correlation Analysis. Regression analysis was performed to determine the predictive effect of reading habit on emotion regulation skills and its sub-dimensions. Again, the binary variables between the groups were analyzed with the independent groups t-test. In cases where the groups were not normally distributed, the Kruskal Wallis H test was used for unrelated samples in the comparison of multiple groups from nonparametric tests, while the Mann-Whitney U test was used for the comparison of paired groups. A one-way ANOVA test was conducted to find the difference in emotion regulation skills according to book reading times, and Tukey multiple comparison analysis was conducted to examine the source of the difference. It has been determined that there is a positive and significant relationship between the habit of reading books and emotion regulation skills. While reading habits and gender, income and parental education level differed significantly, there was no significant difference in age and number of siblings. Emotion regulation skills and gender, income, father's education level, book reading frequency and duration differed significantly while there was no significant difference with the number of siblings, mother's education level and age.