Enfekte iskemik yara oluşturulan sıçanlarda L. plantarum kullanımının yara iyileşme sürecine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of healing process in infected ischemic wound rats that are threated with L. plantarum
- Tez No: 743797
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AKDENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç; Bu çalışma, iskemik ve enfekte iskemik yara modeli oluşturulan sıçanlarda, 21 gün boyunca yara bölgelerine Lactobacillus plantarum uygulanmasıyla yara iyileşmesine etkilerinin morfolojik, mikrobiyolojik, histopatolojik ve moleküler olarak değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Yöntem; Deneysel tipteki araştırma yetişkin erkek sıçanlarla yapılmıştır. İskemik yara gurubu ve enfekte iskemik yara grubu olmak üzere 2 ana deney grubu bulunmaktadır. İskemik yara grubu, iskemik yara kontrol grubu (İ1), iskemik yara L. plantarum grubu (İ2) ve iskemik yara antibiyotik gruplarından (İ3) oluşmuştur. Enfekte iskemik yara grupları, enfekte iskemik yara kontrol grubu (E1), enfekte iskemik yara L. plantarum grubu (E2) ve enfekte iskemik yara antibiyotik gruplarından (E3) oluşmaktadır. Tüm grupların 1,3,5,7,14 ve 21. günlerinde yara bölgelerinin fotoğrafları çekilmiş ve 3'er hayvan sakrifiye edilerek alınan doku örnekleri mikrobiyolojik, histopatolojik ve moleküler olarak analiz edilmiştir. Çekilen yara bölgelerinin fotoğrafları image j programı kullanılarak yara boyutu ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Morfolojik değerlendirmelerde L. plantarum uygulanan gruplarda yara boyutu diğer gruplara göre anlamlı olarak küçüktür. Mikrobiyolojik değerlendirmelerde E1, E2 ve E3 grupları arasındaki değerlendirmeler sonucunda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Histopatolojik değerlendirmelerde proliferasyon evresinde anjiyogenez ve granülasyonda, remodelling evresinde fibrozis ve kollajen değerlendirmelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. IL-1 seviyesinin değerlendirmesinde 7. güne kadar L. plantarum uygulanan grupta en düşük seyrettiği görülmektedir. IL-8 seviyelerinin 1,5,7 ve 14. günlerde anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Enfekte iskemik yara grubunda L. plantarum uygulanan grubun IL-8 seviyesinin diğer gruplardan daha yüksek bulunmuştur. Sonuç: İskemik ve enfekte iskemik yara modeli uygulanan sıçanlarda L. plantarum kullanımının yara iyileşmesi üzerine etkileri morfolojik, mikrobiyolojik, histopatolojik ve moleküler analizlerle ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim; This study aims to evaluate the effects of morphological, microbiological, histopathological and molecular wound healing effects by applying L. plantarum to the wound sites for 21 days in rats with ischemic and infected ischemic wound models. Method; Experimental type research was conducted with adult male rats. Experimental groups were made two main groups. These are ischemic wound and infected ischemic wound groups. Ischemic wound group consisted of control, L. plantarum treated group and the antibiotic treated groups. Infected ischemic wound group consisted of control, L. plantarum treated group and antibiotic treated groups. Photographs of wound areas were taken on days 1,3,5,7,14 and 21 in all groups, and tissue samples taken after sacrificing 3 animals were analyzed microbiologically, histopathologically and molecularly. Wound size measurements were performed using the images of the wound areas taken using the image j program. Results: Wound size was significantly smaller in L. plantarum applied groups compared to other groups. In microbiological evaluations, there was no statistically significant difference between the groups. Histopathological evaluation was evaluated over 3 main stages: inflammation, proliferation and remodelling. In the analyzes performed, it was observed that there were statistically significant differences in angiogenesis and granulation in the proliferation stage, and in fibrosis and collagen evaluations in the remodelling stage. In the evaluation of IL-1 level, it was observed that it was the lowest in the I2 group, which was administered L. plantarum until the 7th day. Significant differences were observed in IL-8 levels on days 1.5, 7 and 14, and it was observed that the significant difference was due to the lower expression level of the group in which L. plantarum was used. Conclusion: The effects of using L. plantarum on wound healing in rats treated with ischemic and infected ischemic wound models were demonstrated by morphological, microbiological, histopathological and molecular analyzes.