Spor salonlarında fitness egzersizi yapan erkek bireylerin doping ve gıda takviye ürünleri hakkındaki bilgi düzeylerinin incelenmesi (Batman ili örneği)
Examining the level of knowledge of man individuals who do fitness exercises in gyms about doping and food supplements (Case of Batman province)
- Tez No: 743800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı; spor salonlarında fitness egzersizi yapan erkek bireylerin doping ve gıda takviye ürünlerine yönelik bilgi düzeylerini, kullanımlarını ve profesyonel destek alıp almama durumlarını inceleyerek fitness egzersizine yönelik bir durum tespitinde bulunmaktır. Çalışma genel tarama modelinde olup, kesitsel özellik göstermektedir. Bu bağlamda, 2021-2022 yılları arasında Batman il merkezinde bulunan 17 adet fitness merkezinden aktif olarak faydalanan ve rastgele yöntemle seçilmiş toplam 400 gönüllü erkek birey yeralmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Verilerin analizinde lisanslı IBM SPSS 22.0 istatistik paket programından yararlanılmış olup, verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde (%), ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the status of fitness exercises by examining the knowledge level of male individuals who do fitness exercises in gyms, their use of doping and food supplement products, and whether they receive professional support. The study is in the general survey model and shows a cross-sectional feature. In this context, a total of 400 volunteer male individuals who actively benefited from 17 fitness centers in the city center of Batman province between the years 2021-2022 and were selected randomly were included. The survey metod was used as a data collection tool in the study. The licensed statistical package program IBM SPSS 22.0 was used in the analysis of the data and values for frequency, percent (%), mean and standard deviation were used in the interpretation of the data.