Fitness katılımcılarında beden algısı ile sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme arasındaki ilişki
The relationship between body perception and sustainable and healthy nutrition in fitness participants
- Tez No: 923188
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı fitness sporu yapan bireylerin beden algısı ile sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmada nicel araştırma tekniklerinden ilişkisel tarama uygulanmıştır. Çalışmanın evrenini Mersin ilinde spor salonlarına katılan fitness yapan yetişkin bireyler oluşturmuştur. Çalışmaya 500 yetişkin birey katılmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından hazırlanan“demografik bilgi formu”ile“Beden Algısı Ölçeği (BAÖ) ve ”Sürdürülebilir ve Sağlıklı Beslenme Ölçeği (SSBÖ) kullanılmıştır. Çalışmamıza dahil edilen 500 katılımcının yaşları 19 ile 60 yaş arasında değişmekte olup yaş ortalaması 30,8±8,7 yıl idi. Katılımcıların %50'si (n=250) erkek, %50'si (n=250) kadındır. Cinsiyet ve egzersiz sıklığı ile BAÖ puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the body perception of individuals doing fitness sports and their sustainable and healthy nutrition behaviors. In this study, relational scanning, one of the quantitative research techniques, was applied. The universe of the study consisted of adult individuals doing fitness sports who came to fitness gyms operating in Mersin province. 500 adult individuals participated in the study. The“demographic information form”prepared by the researcher and the“Body Perception Scale (BPS) and ”Sustainable and Healthy Nutrition Scale (SHNS)" were used in the study. The ages of the 500 participants included in our study ranged from 19 to 60 years old, with a mean age of 30.8±8.7 years. 50% (n=250) of the participants were male and 50% (n=250) were female. A statistically significant difference was found between gender and exercise frequency and BPS score (p0.05).