Anaerobik egzersizin kemik morfogenetik protein 9 üzerine etkisi
The effect of anaerobic exercise on bone morphogenetic protein 9
  1. Tez No: 743799
  2. Yazar: CANSU ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK TURGAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE KUTLAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Spor, Biochemistry, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Anaerobik Egzersizin Kemik Morfogenetik Protein 9 Üzerine Etkisi Kemik ve kıkırdağın rejenerasyonunda ve yapılanmasında Kemik morfogenetik protein (BMP) ailesinden olan BMP9, büyük öneme sahiptir. Kemik ve kıkırdaktaki yenilenme ve yapılanma özelliği ile bilinen BMP9 özellikle anaerobik egzersize uyumda rol oynayabilir. Ancak bu etkilerde anaerobik egzersizin rolü henüz açık olarak ifade edilmemiştir. Akut ve kronik anaerobik egzersizin serum BMP9 düzeyleri üzerindeki etkileri ve onun anaerobik egzersiz adaptasyonlarındaki rolünün araştırılması, çalışmamızın amacını teşkil etmektedir. Çalışmaya 18-35 yaş aralığında olan 40 antrene (basketbol, voleybol ve hentbol gibi) anaerobik spor yapan erkek sporcu (20.7±2.5 yaş) ve 41 sedanter (22.3±3.5 yaş) katıldı. Katılımcılara, dayanıklılık performansını saptamak için YOYO aralıklı toparlanma testi (seviye 1) uygulandı. YOYO testi öncesi ve sonrası alınan venöz kan örneklerinden; serum BMP9, kemik yapım ve yıkım belirteçleri olarak; Tip 1 kolajen C terminal telopeptidi 1 (CTX1), kıkırdak oligomerik matriks proteini (COMP), alkalen fosfataz (ALP) ve kalsiyum (Ca) düzeyleri belirlendi. Sporcu ve kontrol grubunun egzersiz (YOYO IR-1 testi) sonrası serum BMP9 değerleri öncesine göre daha büyüktü (sırasıyla %16.3 ve %16.7, p>0.05). Ayrıca sporcu grubunun egzersiz öncesi (dinlenik) BMP9 değerleri (%17.1) ve akut egzersiz sonrası değerleri kontrol grubununkinden (% 16.7) daha büyüktü.
Özet (Çeviri)
The Effect of Anaerobic Exercise on Bone Morphogenetic Protein 9 Bone Morphogenetic Protein 9 (BMP9) plays a key role in the bone and cartilage remodeling, hence is important in training adaptations, especially in anaerobic exercise. However, little is known about its role of anaerobic exercise. This study evaluated the role of BMP9 on the impact of acute and chronic anaerobic exercise on bone metabolism markers. Post prandial venous blood samples were collected pre- and post- acute YOYO intermittent recovery test (level 1) from and 41 sedentary volunteers (age: 22.3±3.5 years) and 40 trained male athletes (age: 20.7±2.5 years) all participate in anaerobic sports (like volleyball, basketball, and handball). Parameters evaluated were serum BMP9, a marker of bone formation and resorption; C-terminal telopeptide of type1 collagen (CTX1), alkaline phosphatase (ALP), calcium and cartilage oligomeric matrix protein (COMP) levels. Serum BMP9 values of the athlete and control groups after exercise (YOYO test) were higher than before (16.3% and 16.7%, respectively, p>0.05). In addition, pre-exercise (resting) BMP9 values (17.1%) and acute post-exercise values of the athlete group were higher than those of the control group (16.7%).