Süt molar dişlerde iki farklı rezin materyal kullanılarak, direkt ve indirekt yöntemle uygulanan restorasyonların başarısının incelenmesi
Evaluation of the success of restorations applied by direct and indirect methods with two different resin materials on primary molar teeth
  1. Tez No: 743803
  2. Yazar: ÇİSİL SABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KIRZIOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Çalışmamızda; alt çene süt 2. molar dişlerde nanohibrit ve mikrohibrit kompozit rezin materyalleri kullanılarak yapılan, direkt ve indirekt restorasyonların bir yıllık sürede klinik başarılarının incelenerek karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, alt çene süt 2. molar dişlerinde arayüz dentin çürüğü bulunan, yaşları 7-9 arasında değişen 64 hastada gerçekleştirilmiştir. Seçilen rezin materyal ile her hastanın alt çene süt 2. molar dişlerinden birine direkt, diğerine indirekt restorasyon olmak üzere toplam 128 restorasyon yapılmıştır. Çalışmamızda kullanılan nanohibrit kompozit (Neospectra®) ve mikrohibrit kompozit (Dynamic Plus®) ile yapılan direkt ve indirekt restorasyonların klinik performanslarının 3., 6., 9. ve 12. aylarda değerlendirilmesinde, Modifiye Birleşik Devletler Halk Sağlığı Servisi (USPHS) kriterleri kullanılmıştır. Hastaların başlangıç randevularında ve 12. ay kontrollerinde, Basitleştirilmiş Oral Hijyen İndeks (OHI-S) ve Gingival İndeks (GI) değerleri kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler Mann-Whitney U testi, Wilcoxon İşaret testi ve z testi ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, istatistiksel olarak analiz edilmiştir. p0,05). Dynamic Plus® ve Neospectra® ile yapılan restorasyonlar değerlendirildiğinde; kenar renklenmesi ve renk uyumu kriterleri açısından 9. ve 12., retansiyon kriteri açısından 9., yüzey yapısı kriteri açısından ise 12. aylarda görülen skorlar arasında istatistiksel olarak bir anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Dynamic Plus® kompozit ile yapılmış restorasyonların kendi içinde aylara göre karşılaştırması sonucunda, renk uyumu, kenar renklenmesi ve yüzey yapısı kriterlerinde, 9. ve 12.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, one-year clinical evaluation of indirect and direct restorations made with two different resins, nanohybrid and microhybrid, in vivo was compared. Materials and Methods: This study was carried out in 64 patients aged 7-9 years who had interproximal dentine caries in their primary mandibular second molars. A total of 128 restorations were made with the selected resin material, one of the mandibular primary 2nd molar teeth of each patient, one direct restoration and the other indirect restoration. Modified United States Public Health Service (USPHS) criteria were used to evaluate the clinical performance of direct and indirect restorations made with nanohybrid composite (Neospectra®) and microhybrid composite (Dynamic Plus®) used in our study at the 3rd, 6th, 9th and 12th months. Simplified Oral Hygiene Index (OHI-S) and Gingival Index (GI) values were recorded at the patients' initial appointments and at their 12th month controls. Statistical analyzes were performed with Mann-Whitney U test, Wilcoxon Sign test and z test. The obtained data were analyzed statistically. p0.05). When the restorations made with Dynamic Plus® and Neospectra® are evaluated; It was determined that there was no statistically significant difference between the scores observed at the 9th and 12th months in terms of marginal discoloration and color matching criteria, at the 9th and 12th months in terms of retention criteria, and at the 12th months in terms of surface texture criteria (p>0.05).