Süt dişlerinde kullanılan prefabrike zirkonyum kronların mikrosızıntı ve kırılma dayanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of microleakage and fracture resistance of prefabricated zirconium crowns used on primary teeth
  1. Tez No: 833834
  2. Yazar: NAZİLE PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÖZTAŞ KIRMIZI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Madde kaybı fazla olan süt dişlerinin restorasyonunda kron uygulamaları sıklıkla tercih edilmektedir. Son yıllarda, süt dişlerinin tam koronal restorasyonlarında altın standart olarak kabul edilen paslanmaz çelik kronlara estetik bir alternatif olması amacıyla, hem ön hem de arka dişlerde klinik kullanıma uygun prefabrike zirkonyum kronlar geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı; çekilmiş süt molar dişlere uygulanan iki farklı marka posterior zirkonyum kronun (NuSmile®, Houston, Teksas, ABD ve ProfZrCrown®, Iğdır, Türkiye) geleneksel cam iyonomer siman (GCİS) ve rezin modifiye cam iyonomer siman (RMCİS) kullanılarak simantasyonu sonrası kırılma dayanımları ve mikrosızıntılarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Çalışmada 80 adet çürüksüz ya da mine düzeyinde çürük bulunan çekilmiş süt molar diş kullanılmış ve tüm dişler termal siklusa tabi tutulmuştur. Her iki test için de dişler randomize olarak 4 gruba ayrılmıştır. Kırılma dayanımı testi için 40 adet, mikrosızıntı düzeylerinin değerlendirilmesi için 40 adet diş prepare edildikten sonra simanlar üretici firmanın talimatları doğrultusunda hazırlanmış ve gruplara uygun şekilde kronlar GCİS (Ketac™ Cem Radyoopak) ve RMCİS (Ketac™ Cem Plus) ile simante edilmiştir. Kırılma dayanımı testi için hazırlanan örnekler akrilik bloklara gömülmüş ve oklüzal yüzeylerinin tam orta noktasından ilk kırılma oluşuncaya kadar sürekli artan bir şekilde çelik bilye ile kuvvet uygulanmıştır ve elde edilen veriler cihazın kendi yazılımında Newton (N) cinsinden kaydedilmiştir. Mikrosızıntı testi için 24 saat bazik fuksin solüsyonunda bekletilen örnekler soğuk akril bloklara gömülmüştür. Örneklerden bukkolingual (longitüdinal) kesitler alınarak stereomikroskop altında 30x büyütmede incelenmiştir. Yapılan istatistiksel değerlendirme sonucunda ProfZrCrown®/RMCİS grubunun kırılma dayanımı ortalaması NuSmile®/RMCİS grubunun ortalamasından istatiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur(p0,05). Kullanılan her iki kron gubunda da GCİS kullanılan gruplar RMCİS gruplarına göre daha yüksek mikrosızıntı değerleri sergilemiştir. Sonuç olarak ülkemizde yeni üretimine başlanan ve henüz literatürde hakkında hiçbir çalışma bulunmayan ProfZrCrown® marka kronların klinisyenlere zirkonyum kron seçiminde yeni bir alternatif oluşturabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Crown applications are frequently preferred in the restoration of primary teeth with high material loss. In recent years, prefabricated zirconium crowns suitable for clinical use on both anterior and posterior teeth have been developed in order to be an aesthetic alternative to stainless steel crowns, which are considered the gold standard in full coronal restorations of primary teeth. The aim of this study; to evaluate comparatively of fracture strength and microleakage after cementation of two different posterior zirconium crowns (NuSmile®, Houston, Texas, USA and ProfZrCrown®, Iğdır, Turkey) applied to extracted primary molar teeth using traditional glass ionomer cement (GIC) and resin modified glass ionomer cement (RMCIS). In this study, 80 extracted primary molar teeth without caries or with caries at the enamel level were used and all teeth were subjected to thermal cycling. For both tests, teeth were randomly divided into 4 groups. After 40 teeth were prepared for the fracture strength test and 40 teeth were prepared for the evaluation of microleakage levels, the cements were prepared in accordance with the manufacturer's instructions and the crowns were cemented with GIC (Ketac™ Cem Radiopaque) and RMCIS (Ketac™ Cem Plus) in accordance with the groups. A constantly increasing force was applied to the samples prepared for the fracture strength test with a steel ball from the middle point of the occlusal surfaces until the first fracture occurred, and the obtained data was recorded in Newton (N) in the device's own software. For the microleakage test, the samples were kept in basic fuchsin solution for 24 hours and were embedded in cold acrylic blocks. Buccolingual (longitudinal) sections were taken from the samples and examined under a stereomicroscope at 30x magnification. As a result of the statistical evaluation, the average fracture strength of the ProfZrCrown®/RMCIS group was found to be statistically significantly higher than the average of the NuSmile®/RMCIS group (p0.05). In both crown groups used, GIC groups exhibited higher microleakage values than RMCIS groups. As a result, we think that ProfZrCrown® crowns, which have just started to be produced in our country and about which there is no study yet, can provide clinicians with a new alternative in choosing zirconium crowns.