Cephe yangınlarının büyümesini engellemede etkili olan tasarım parametrelerinin pyrosim ve mevzuatlar kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of the design parameters that are effective in preventing the growth of facade fires within the scope of pyrosim and legislation
- Tez No: 743814
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZGÜNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hem dış ortam hem de iç ortam ile etkileşim içinde olan aynı zamanda kendi içinde de bir sistem oluşturan ve bir yapıda tasarımı etkileyen en büyük faktörlerden biri cephelerdir. Son zamanlarda mimarlar özellikle yüksek binalarda, geleneksel cepheleri terk ederek daha yenilikçi ve modern cephe sistemlerine yönelmiştir. Bu yeni cephe sistemlerini; bükümlü, çift cidarlı, parametrik vb. biçimsel formlar, yenilikçi malzemeler, modern strüktürel elemanlar desteklemektedir. Bu tez, yangının cephede yayılmını sınırlamak için çeşitli tasarım değişkenleri öne sürmektedir. Bu değişkenler tez kapsamında; Cephe toplam alanı, yapının bulunduğu konum ve birbirine olan mesafesi, yapının biçimsel formu, cephe doluluk-boşluk (saydamlık) oranı, cepheyi oluşturan malzemelerin yangın tepki sınıfları, cepheyi oluşturan sistemsel elemanların yangın dayanımı, bina türleri olarak belirlenmiştir. Gerek geleneksel konut, okul, hastane vb. binalarda gerekse günümüzde sayıları giderek artan yüksek yapılarda yapılan tasarımsal değişiklikler aynı zamanda yangın anında alevlerin yayılımına yön vermekte ve yangının yayılımını etkilemektedir. Çeşitli mevzuatlarda yer alan standartlarda yangının yayılımını engelleyecek önlemler belirtilmiştir. Bu önlemler aktif ya da pasif yöntemler ile binaya uygulanabilinir. Bunun yanı sıra bina biçimsel formunda yapılacak değişiklikler ile de alevlerin yayılımına sınırlandırma getirerek, uygulanan aktif sistem önlemlerine destek vermek mümkündür. Tez içeriği, tasarım değişkenlerine bağlı olarak başta BYKHY (Türkiye) olmak üzere NFPA (Amerika), DIN normları (Almanya), OIB (Avusturya), BS (İngiltere) vb. farklı ülkelere dair mevzuatlarda yer alan standartları içermektedir. Bunlar, cephe yangın testleri için test prosedürleri, test prosedürleri için arka planlar, bina yönetmelikleri kılavuzlarından alınan özellikler ve bina denetiminin yorumlarıdır. Halihazırda belirli bir koruma hedefi tanımlamış olan komşu Avrupa ülkelerinin spesifikasyonları da sunulmaktadır. Yapılan test yöntemleri kadar etkili sonuç vermese bile PyroSim simülasyon programı da olası yangın anında alevlerin izleyeceği doğrultuyu öngörmemizi sağlamaktadır. PyroSim programı ile farklı tasarım değişkenlerine ait simülasyonlar gerçekleştirilmiş ve belirlenen parametreler incelenerek tezin içeriği desteklenmiştir. Alçak katlı ve dikeyde gelişen, yüksek katlı iki farklı bina modeli, cephe doluluk-boşluk oranlarının değiştirilmesi ile elde edilmiş iki farklı bina modeli, iç bükey (konkav) ve dış bükey (konveks) iki farklı biçimsel form, cephe yüzeyinde çıkıntı bulunan ve bulunmayan iki farklı tasarım karşılaştırılmış ve alevlerin yayılımının olası sonuçları programın belirlediği sıcaklık değerleri ile yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the biggest factors affecting the design in a building, which interacts with both the external environment and the interior environment, and also creates a system within itself, is the facade. Recently, architects have disused traditional facades and turned to more innovative and modern facade systems, especially in high-rise buildings. These new facade systems; twisted, double-walled, parametric etc. Formal forms, innovative materials, and modern structural elements support it. This thesis proposes several design variants to limit the spread of fire to the facade. These variables are within the scope of the thesis; The total area of the facade, the location of the building and its distance to each other, the formal form of the building, the occupancy-space (transparency) ratio of the facade, the fire response classes of the materials that make up the facade, the fire resistance of the systemic elements that make up the facade, and the building types were determined as. Both traditional residence, school, hospital, etc. and in high-rise buildings, the number of which is increasing day by day, design changes made, also directs the spread of flames in the event of a fire and affects the spread of the fire.Measures to prevent the spread of fire are specified in the standards in various legislations. These measures can be applied to the building with active or passive methods. In addition, it is possible to support the active system measures applied by limiting the spread of flames with the changes to be made in the formal form of the building. The content of the thesis includes, depending on the design variables, the standards in the legislation of different countries that in the first instance BYKHY (Türkiye), NFPA (USA), DIN norms (Germany), OIB (Austria), BS (England), etc. These are test procedures for facade fire tests, backgrounds for test procedures, specifications from building code guides, and building inspection comments. Specifications for neighboring European countries that have already defined a specific protection target are also presented. Even if it does not give as effective results as the test methods, the PyroSim simulation program also allows us to predict the direction that the flames will follow in the event of a possible fire. Simulations of different design variables were carried out with the PyroSim program and the content of the thesis was supported by examining the determined parameters. Two different building models of low-rise and growing vertically highrise, two different building models obtained by changing the occupancy-space ratios of the facade, two different formal forms that concave (concave) and convex (convex), Two different designs, with and without protrusions, on the facade surface, were compared and the possible consequences of the flame spread were interpreted with the temperature values determined by the program.