Üretim sektöründeki bir firmada değer akış haritalandırma ve oranlarla işgücü verimlilik modeli ile süreç iyileştirme uygulaması
Process improvement application with value stream mapping and workshop productivity management by ratios in a company in the manufacturing sector
  1. Tez No: 743817
  2. Yazar: MUSA AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÖNÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Rekabetin hız kazandığı günümüzde üretim teknolojisini geliştirmek, üretimde süreçleri iyileştirmek ve üretim verimini arttırmak oldukça önemlidir. Firmalar, rekabetçi ortamda ürün kalitelerini arttırarak müşteri memnuniyetini karşılamak için devamlı olarak üretim süreçlerini iyileştirme çalışmaları yapmaktadırlar. Bu süreçleri iyileştirmek adına birçok farklı yöntem uygulanabilmektedir. Bu yöntemler ve uygulanış biçimleri firmanın bütçesine, kültürüne, ürün çeşitliliğine, büyüklüğüne ve daha birçok faktöre göre değişmektedir. Yalın üretim sistemleri, giderek artan hammadde ve taşımacılık maliyetlerinden dolayı günümüzde önemini daha da arttırmaktadır. Diğer yöntemlere kıyasla daha düşük bütçeli bir yatırım gerektirmesi ve sürdürülebilir olması en önemli avantajlarındandır. Çok geniş bir uygulama alanına sahip olan yalın üretim sistemlerinde amaç, israfların tespit edilerek üretim maliyetlerinin en düşük seviyelere indirilmesi aynı zamanda da devamlı yapılan iyileştirmelerle ürün kalitesinin arttırılmasıdır. Bu çalışmada, ilk olarak yalın yönetim sistemleri kullanılarak yapılan çalışmalar üzerine literatür taraması yapılmış ve yalın yönetim sistemleri detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Uygulama kısmında bir üretim tesisindeki israflar tespit edilmiş ve değer akış haritalandırma, 5S, kaizen gibi yalın üretim teknikleri kullanılarak belirli iyileştirmeler sağlanmıştır. Bu iyileştirmelerin sonucunda, üretim tesisindeki tüm istasyonlarda müşterinin günlük ürün talebi karşılanabilir noktaya gelmiş, hedeflenen istasyonlarda verim artışı gerçekleştirilmiş, işçilik maliyetlerinde ve israf noktalarında azalma sağlanmıştır. Aynı zamanda azalan üretim süreleri sonucunda, müşterinin günlük sipariş talebi karşılanabilecek ve zamanında teslimat yapılabilecektir. Çalışması yapılan ürünün belirli adetlerde başka tedarikçilere ürettirilmesinin de önüne geçilecektir.
Özet (Çeviri)
It is very important to improve production technology, improve processes in production and increase production efficiency in today's competitive environment. Companies are constantly working to improve their production processes in order to meet customer satisfaction by increasing their product quality in a competitive environment. Many different methods can be applied to improve these processes. These methods and the way they are applied vary according to the company's budget, culture, product variety, size and many other factors. Lean production systems are increasing their importance due to the increasing raw material and transportation costs. Its most important advantages are that it requires a lower budget investment compared to other methods and is sustainable. In lean production systems, which have a wide application area, the aim is to determine the waste and to reduce the production costs to the lowest levels, and to increase the product quality with continuous improvements. In this study, firstly, a literature review was conducted on studies using lean management systems and lean management systems are explained in detail. In the application part, wastes in a production facility were determined and certain improvements were made by using lean production techniques such as value stream mapping, 5S and kaizen. As a result of these improvements, the customer's daily product demand at all stations in the production facility has reached the point where it can be met, efficiency has been increased at the targeted stations, and labor costs and waste points have been reduced. At the same time, as a result of reduced production times, the customer's daily order demand will be fulfilled and timely delivery will be possible. It will also be prevented that the product being studied is produced in certain quantities by other supplier.