İnmeli hastalarda spiritüel iyi oluş, konfor ilişkisi ve etkileyen faktörler
Determination of spirituality and comfort levels of patients with stroke
  1. Tez No: 743830
  2. Yazar: SİBEL BOZOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ÇINAR YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnme halk sağlığı açısından son derece önemli bir noktada yer almaktadır ve dünya genelinde mortalitesi en yüksek olan iskemik kalp hastalığından sonra ikinci ölüm nedeni olarak yer almaktadır. Tanı almış hastaların depresyon, anksiyete, yorgunluk gibi fiziksel, psikolojik ve sosyal yönden sıkıntı yaşayarak konfor düzeyleri azalmaktadır. Konfor kavramı hemşirelik bakımının bir parçasıdır ve hastanın spritüel boyutuyla ilişkilidir. Son yıllarda spiritüel iyi oluş ve konfor alanındaki çalışmalara ağırlık verilmiştir. Bu çalışma, inmeli bireylerde spiritüel iyi oluş ve konfor ilişkisi ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılan tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırma 17 Şubat- 15 Mayıs 2022 tarihleri arasında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnme Ünitesi'nde yatmakta olan inmeli hastalar ile yürütülmüştür. Araştırmaya katılmayı kabul eden , inme tanısı almış olan, iletişim sorunu olmayan, 18-88 yaş arasında olan, okumayı ve yazmayı bilen, örneklem seçim ölçütlerine uyan ve katılmayı kabul eden inmeli bireylerle yapılmıştır. Araştırma 103 inmeli birey ile gerçekleştirilmiştir. Veriler;“Birey Tanıtım Formu”,“Üç-Faktörleri Spiritüel İyi Oluş Ölçeği”,“Genel Konfor Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi için "Statistical Package for Social Science (SPSS) 22'' programı tanımlayıcı analizler, korelasyon ve regresyon analizleri yapılarak değerlendirildi. Yaş grubu 18-88 arası olan inmeli bireylerin GKÖ puan ortalaması 2.54±0.30, SİOÖ puan ortalaması 4.37±0.52 olarak bulunmuştur. İnmeli bireylerin yaş grubu, medeni durumu, eğitim durumu, kronik hastalıkları, tanı süreleri, inme nedeni ile etkilenen vücut bölümleri ve hastanede kalma sürecinde karşılaştıkları güçlüklere göre SİOÖ ve GKÖ puan ortalamalarında bir fark saptanamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Stroke is at an extremely important point in terms of public health and is the second cause of death after ischemic heart disease, which has the highest mortality rate in the world. Diagnosed patients experience physical, psychological and social distress such as depression, anxiety, and fatigue, and their comfort level decreases. The concept of comfort is a part of nursing care and is related to the spiritual dimension of the patient. In recent years, studies in the field of spiritual well-being and comfort have been emphasized. This study is a descriptive study to examine the relationship between spiritual well-being and comfort in stroke individuals and the affecting factors. The study was carried out with stroke patients hospitalized in Izmir Tepecik Training and Research Hospital Stroke Unit between 17 February and 15 May 2022. The study was conducted with stroke individuals who accepted to participate in the study, were diagnosed with stroke, had no communication problems, were between the ages of 18- 88, knew how to read and write, met the sample selection criteria and agreed to participate. The research was carried out with 103 stroke individuals. Data; It was obtained by using the“Individual Description Form”,“Three-Factors Spiritual Well-Being Scale”, and“General Comfort Scale”. In order to evaluate the data, the“Statistical Package for Social Science (SPSS) 22”program was evaluated by performing descriptive analyzes, correlation and regression analyzes.. The mean GCS score of individuals with stroke, whose age group is between 36 and 88, was found to be 2.54±0.30, the mean SIOS score was 4.37±0.52. There was no difference in the mean scores of SIOS and GCS of stroke individuals according to age group, marital status, education level, chronic diseases, duration of diagnosis, body parts affected by stroke, and the difficulties they encountered during their stay in the hospital(p>0.05).