Çocuk ve genç futbolcularda sürat, kuvvet, güç ve futbola özgü çeviklik özelliklerinin farklı alan testleri ile incelenmesi
Investigation of speed, strength, power and football specific agility features in children and youth football players with different field tests
- Tez No: 743829
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 10-17 yaş aralığındaki futbol oyuncularında çeviklik, sürat, kuvvet, güç özelliklerinin futbola özgü saha testleri ile yaş kategorilerine göre değerlendirilmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkinin her bir yaş kategorisi için incelenmesidir. Yöntem: Bu çalışmaya altyapılarda oynayan, haftada 3 gün antrenman yapan ve antrenman yaşı en az bir yıl olan, U10-U11-U12-U13-U14-U15-U16-U17 yaş kategorilerden 240 erkek futbolcu katılmıştır. Katılımcılara, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, yağsız vücut kitlesi, vücut yağ yüzdesi ölçümleri ile, topla ve topsuz çeviklik testleri, 5 metre, hızlanmalı 15 metre ve 20 metre sürat testleri, aktif sıçrama, squat sıçrama, durarak uzun atlama testleri ile tekrarlı koşu temelli anaerobik sprint testi uygulanmıştır. Yaş kategorileri arasındaki farklılıklar ve ikişerli karşılaştırmalar sırasıyla tek yönlü varyans analizi ve tukey testi ile incelenmiş, değişkenler arasındaki ilişkiler pearson korelasyon katsayısı (r) ile analiz edilmiştir. İstatistiksel işlemler SPSS paket programında yapılmış ve α=0.01 ve α=0.05 yanılma düzeyleri dikkate alınmıştır. Bulgular: Tüm yaş gruplarında sporcuların yaşları arttıkça, fiziksel özelliklerinin, çeviklik, sürat, kuvvet ve güç değerlerinin de anlamlı ölçüde arttığı tespit edilirken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the agility, speed, strength and power characteristics of football players between the ages of 10-17 by football-specific field tests according to age categories and to examine the relationship between these variables for each age category. Method: A total of 240 male football players from U10-U11-U12-U13-U14-U15-U16-U17 groups, who train for 3 days a week, participated in this study. Participants were measured height, body weight, body mass index, lean body mass, body fat percentage. Agility tests, 5m, flying 15m and 20 m sprint, active jump, squat jump, standing long jump and repeated running-based anaerobic sprint tests was applied. Differences and comparisons between age categories were analyzed with one-way analysis of variance and tukey test, respectively. The relationships between the variables were analyzed with the pearson correlation coefficient (r). SPSS package program was used to analyze data and error levels of α=0.01 and α=0.05 were taken into account.