Fizik tedavi servisinde yatan felçli hastaların manevi iyi oluş düzeylerinin fizik tedaviye etkisi
The effect of the moral well-being of the paralyzed patients hospitalized in the physical therapy service on physical therapy
- Tez No: 914582
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İnsan bedenden ve ruhtan oluşan bir varlıktır. Bu sebeple hastaneye yattığı andan itibaren sağlık hizmetlerinde holistik yaklaşım denilen hem beden hem de ruhun desteklendiği bütüncül bir sağlık hizmeti almaya ihtiyaç duymaktadır. İnmeli hastaya sunulan tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri hastanın bedensel sağlığının yanında ruhsal ve manevi yönlerini de destekleyerek, çok boyutlu bir yapıyı ihtiva etmelidir. Ülkemizde inme sebebiyle hastanede yatan hastalara uygulanan rehabilitasyon sürecinde manevi destek hizmeti düzenli olarak verilmemekle beraber, batı ülkelerine göre ülkemiz literatüründe inme hastalarının maneviyat ihtiyacını belirten çok az sayıda çalışma vardır. Bu sebeple yapılan çalışma; fizik tedavi servisinde yatan felçli hastaların manevi iyi oluşlarının fizik tedaviye etkisini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca inme hastalarının yaşamış oldukları zorlu yaşam olayları neticesinde ortaya çıkan anlam arayışı ve manevi destek ihtiyacını da vurgulamayı hedeflemektedir. Bu çalışma S.B.Ü. Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğinde yatan hastalara ölçek ve test uygulanarak nicel bir araştırma yöntemiyle yapılmıştır. Çalışma grubu 50 tane hastadan oluşmaktadır. Elde edilen veriler SPSS yöntemiyle analiz edilerek yorumlanmıştır. Hastaya uygulanan ölçekler manevi açıdan iyi oluş halini ve fiziksel bağımsızlığını ilgilendiren ölçeklerdir. Hastaların manevi iyi oluşlarının ölçülmesi neticesinde fonksiyonel yönden bağımsızlığı karşılaştırılarak aradaki ilişki incelenmiştir. Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği hastaya iki kez uygulanmıştır ve manevi iyilik halinin totalde hastanın fiziksel iyi oluşuna ne kadar katkı sağladığını ölçmek amaçlanmıştır. İki bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde konuyla ilgili kavramların ve maneviyatın tanımı ile birlikte inme hakkında kapsamlı düzeyde bilgi verilmiştir. İkinci bolümde ise araştırmanın bulgularına ve yorumlarına yer verilmiştir. Son olarak da sonuç ve öneriler kısmı ele alınmıştır
Özet (Çeviri)
Since a human being is a being composed of both body and soul, he needs to receive holistic health care from the moment he is hospitalized. For this reason, there is a need for a healthcare service that supports both body and soul, called a holistic approach in healthcare. It is an issue that cannot be ignored that the physical, psychosocial, spiritual aspects of humans affect each other. For this reason, treatment and rehabilitation services offered to stroke patients should include a multidimensional structure, supporting different aspects of the patient as well as their physical health. Otherwise, treatment and rehabilitation services may not be as effective as desired. In our country, moral support services are not provided regularly during the rehabilitation process for patients hospitalized due to stroke. Compared to Western countries, there are very few studies in our country's literature indicating the spirituality needs of stroke patients. For this reason, this study: It was conducted to measure the effect of the spiritual well-being of stroke patients hospitalized in the physical therapy service on physical therapy, and to reveal the search for meaning and the need for spiritual support that arise as a result of the difficult life events experienced. This study is at S.B.U. Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital scale and test were applied to patients hospitalized in the physical therapy and rehabilitation clinic of The study was conducted with a quantitative research method. The study group consists of 50 patients. The data obtained was analyzed and interpreted using the SPSS method. The scales applied to the patient are scales that concern spiritual well-being and physical independence. As a result of measuring the patients' spiritual well-being, their functional independence was compared and the relationship was examined. The functional independence scale was applied to the patient twice and it was aimed to measure how much spiritual well-being contributed to the patient's overall physical well-being. In the first part of the study, which consists of two parts, comprehensive information about stroke is given along with the definition of concepts and spirituality related to the subject. In the second section, the findings and interpretations of the research are included. Finally, the conclusion and recommendations section is discussed.