Ortaokul öğretmenlerinin algıladığı örgütsel adalet, okul yöneticilerinin etik liderlik davranışları ve öğretmenlerin okullarını psikolojik sahiplenmeleri arasındaki ilişki
The relationship between secondary school teachers perceived organizational justice, the ethical leadership behaviors of school heads and teachers' psychological ownership of their school
  1. Tez No: 743849
  2. Yazar: DAMLA YAĞMUR ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokullarda algılanan örgütsel adalet, okul yöneticilerinin etik liderlik düzeyleri ve öğretmenlerin okullarını psikolojik sahiplenme düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. İlişkisel tarama yöntemiyle yapılan bu araştırmanın evrenini Mersin ilinde 2021-2022 tarihleri arasında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ortaokullarda görev yapan 4210 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi basit tesadüfi örnekleme ile seçilen toplam 353 öğretmenden oluşmaktadır. Bu araştırmada öğretmenlerin okullarını psikolojik sahiplenme düzeylerini belirlemek amacıyla ''Psikolojik Sahiplenme Ölçeği'', okul yöneticilerinin etik liderlik düzeylerini belirlemek amacıyla“Etik Liderlik Ölçeği”ve ortaokullardaki örgütsel adalet düzeyini belirlemek amacıyla“Örgütsel Adalet Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, örgütsel adalet puanlarının ortalamaları incelendiğinde öğretmenlerin okullarına yönelik etkileşimsel adalet algılarının en yüksek düzeyde olduğu, bunu sırasıyla dağıtımsal adalet ve işlemsel adaletin izlediği görülmektedir. Örgütsel adaletin alt boyutları olan dağıtımsal adalet, işlemsel adalet ve etkileşimsel adalet algıları ile psikolojik sahiplenme düzeyi arasında yüksek düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki vardır. Örgütsel adaletin alt boyutları olan dağıtımsal adalet, işlemsel adalet ve etkileşimsel adalet algıları ile okul yöneticisinin etik liderlik düzeyleri arasında yüksek düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki vardır. Öğretmenlerin psikolojik sahiplenme düzeyleri ile okul yöneticisinin etik liderlik düzeyleri arasında yüksek düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between perceived organizational justice in lower secondary schools, ethical leadership levels of school administrators and teachers' psychological ownership of their schools. The universe of this research, which was conducted with the relational scanning method, consists of 4210 teachers working in public lower secondary schools affiliated to the Ministry of National Education between 2021-2022 in Mersin. The sample of the study consists of a total of 353 teachers selected by simple random sampling. In this study,“Psychological Ownership Scale”was used to determine teachers' psychological ownership of their schools,“Ethical Leadership Scale”to determine school administrators' ethical leadership levels, and“Organizational Justice Scale”to determine the level of organizational justice in secondary schools. As a result of the research, when the averages of organizational justice scores are examined, it is seen that teachers' perceptions of interactional justice towards their schools are at the highest level, followed by distributive justice and procedural justice, respectively. There is a high level, positive and significant relationship between the perceptions of distributive justice, procedural justice and interactional justice, which are the sub-dimensions of organizational justice, and the level of psychological ownership. There is a high level, positive and significant relationship between the perceptions of distributive justice, procedural justice and interactional justice, which are the sub-dimensions of organizational justice, and the ethical leadership levels of the school administrator. There is a high, positive and significant relationship between teachers' psychological ownership levels and school administrators' ethical leadership levels.