Yusuf İdris: Hayatı ve el-ʿAyb adlı romanının tahlili
Life of Yusuf Idris and analysis of his novel Al-ʿAyb
  1. Tez No: 743861
  2. Yazar: SÜMEYYE BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ÇETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Roman, hikâye ve tiyatro yazarı Yusuf İdris (1927-1991), Modern Mısır edebiyatının öncü temsilcilerinden biri olmuş ve Mısır'ın toplumsal hayatının gerçeklerini konu edinmiştir. Eserlerinde kullandığı üslup ve fasih Arapça ile halk dilini birlikte kullanmayı tercih ederek daha geniş kitlelere ulaşmış Mısır'ın en çok okunan yazarlarından biri olmuştur. Onun bu yönü Mısır ve Arap dünyasında bir yıldız gibi parlamasına sebep olmuştur. Yusuf İdris gözlem yeteneğinin yanı sıra kaleminin ustalığı ile hikâye ve romanlarında gerçekçiliği yakalamakta başarılı olmuş bir yazardır.“Yusuf İdris Hayatı ve el-ʿayb Adlı Romanının Tahlili”konulu bu yüksek lisans çalışmamızın Giriş bölümünde, araştırmanın konusu, amacı ve yöntemi açıklanmış, roman hakkında bilimsel bilgiler verilmiş ve ardından Mısır'ın siyasî, sosyal ve kültürel yapısına yer verilmiştir. Birinci bölümde, Yusuf İdris'in Hayatı Edebi kişiliği ve Eserleri, İkinci Bölümde ise Yusuf İdris'in el-ʿAyb adlı romanı incelenmiştir. Son olarak varılan sonuçlar kısa bir şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The novel, story, and drama writer Yusuf Idris (1927-1991) became one of the leading representatives of modern Egyptian literature and focused on the realities of Egyptian social life. He became one of the most widely read writers of Egypt, who preferred to use the common language with the style and fluent Arabic he used in his works, and reached wider audiences. This aspect of him caused him to shine like a star in Egypt and the Arab world. Yusuf Idris is a writer who has succeeded in capturing realism in his stories and novels with his pen mastery as well as his observation ability. In the Introduction section of this master's study on“The Life of Yusuf Idris and the Analysis of the Novel el-ʿayb”, the subject, purpose, and method of the research are explained. Scientific information about the novel is given and then the political, social, and cultural structure of Egypt is included. In the first part, Yusuf Idris's Life, Literary personality and Works, and in the second part, Yusuf Idris's novel el-ʿAyb was examined. Finally, the results are briefly explained.