The effects of distance practicum on the professional identity of pre-service English teachers
Uzaktan stajın İngilizce öğretmen adaylarının mesleki kimliği üzerine etkisi
- Tez No: 743860
- Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Öğretmenlik stajı, İngilizce öğretmen adaylarının mesleki kimlikleri için çok önemli bir tecrübedir. Fakat COVID–19 pandemisinin beklenmedik bir şekilde ortaya çıkmasıyla zorunlu hale gelen uzaktan eğitim uygulaması, İngilizce öğretmen adaylarının öğretmenlik stajını gerçek bağlamlarda tamamlayamamalarına yol açmıştır. Bu durum, öğretmenlik mesleki kimliği oluşumunun en önemli aşaması olan staj uygulamasını gerçek okul ortamında deneyimleyememiş yeni mezun İngilizce öğretmen adaylarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu durumun kaçınılmaz olarak İngilizce öğretmen adaylarının mesleki kimliklerini etkilediği öngörülmüştür. Bu çalışmanın amacı, uzaktan stajın İngilizce öğretmen adaylarının mesleki kimliklerini nasıl etkilediğini araştırmaktır. Çalışma, İngilizce öğretmen adaylarının bu oldukça yeni ve nadir durumdaki deneyimlerine ve düşüncelerine daha yakından bakma fırsatı sağlamaktadır. Araştırmanın deseni nitel araştırma desenlerinden durum çalışmasıdır. Çalışmanın katılımcıları uygun örnekleme yöntemine göre belirlenmiştir. Çalışmada veriler Türkiye'de bir devlet üniversitesinde 2020–2021 öğretim yılı ikinci yarıyılında ve son sınıfta eğitim görmekte olan İngilizce öğretmen adayları ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. İngilizce öğretmen adaylarının yarı yapılandırılmış görüşme sorularına verdikleri yanıtların içerik analizi sonucunda, çalışmanın bulguları COVID–19 pandemisi ile başlayan uzaktan stajın İngilizce öğretmen adaylarının mesleki kimliğini olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Practicum is essential for pre-service English teachers' professional identity. However, distance education, which became compulsory due to the unexpected outbreak of the COVID–19 pandemic, prevented pre-service English teachers from completing their practicum in real context. This situation led to the emergence of newly graduated pre-service English teachers who could not experience the most important stage of professional identity formation, which is practicum. Since external factors like this affect teacher professional identity development process directly, it was assumed that this situation inevitably affected professional identity of pre-service English teachers. Therefore, this study aimed to investigate how distance practicum affects professional identity of pre-service English teachers. Since it is a fairly recent and unique case, this study provides an opportunity to take a closer look at pre-service English teachers' experiences and thoughts in this situation. This qualitative study was designed in the case study method. The participants of the study were determined according to the convenient sampling method. The data were collected through semi-structured interviews conducted with the pre-service English teachers studying their final year in the second semester of the 2020–2021 academic year at a state university in Turkey. The data obtained were analyzed by content analysis. As a result of the content analysis of the pre-service English teachers' responses to the semi-structured interview questions, the findings of the study revealed that distance practicum, which started with the COVID–19 pandemic, has affected professional identity of the pre-service English teachers negatively.