Yusuf İdris, hayatı, eserleri ve 'El-Haram' adlı romanı
Yusuf Idris, his life, works and his novel 'Al-Haram'
- Tez No: 125527
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DEMİRAYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
n ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ YÛSUF İDRİS, HAYATI, ESERLERİ, VE“el-HARAM”ADLI ROMANI İrfan DAĞ Danışman: Prof. Dr. Kenan DEMİRAYAK Jüri: Prof. Dr. Kenan DEMİRAYAK Prof. Dr. Nevzat Hafız YANIK Prof. Dr. Mustafa YILDIRIM Bu çalışmanın konusu Modern Mısır Edebiyatmın önde gelen temsilcilerinden biri olan, roman, hikâye ve tiyatro alanında birçok edebî ürünü Arap Edebiyatına kazandıran Yûsuf İdrîs hakkındadır. Çalışmanın birinci bölümünde Modern Arap Edebiyatı hakkında genel bilgi verilmiştir. Yine aynı bölümde hikaye ve roman hakkında genel bilgiler verilerek, Mısır'da hikayenin başlangıcı ve gelişimi ele alınmıştır. İkinci bölümde Yûsuf İdrîs 'in hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Yûsuf İdrîs'in hikâyecilik tekniği ve edebî yönü ele alınıp eserlerindeki kurgu, hikayelerindeki konular ve şahıslar kadrosu, dil ve üslûbu incelenmiştir. Yine bu bölümde Yûsuf İdrîs'in önemli çalışmalarından birisi olan "
Özet (Çeviri)
m SUMMARY MASTER THESIS YUSUF IDRIS, HIS LIFE, WORKS AND HIS NOVEL“al-HARAM”İrfan DA? Supervisor: Prof. Dr. Kenan DEMİRAYAK JuryrProf. Dr. Kenan DEMİRAYAK Prof. Dr. Nevzat Hafız YANIK Prof. Dr. Mustafa YILDIRIM The subject of that study is on Yusuf IDRIS, a leading name of Egyptian literature who ushered Arab literature to have many works on fiction, story and drama. The first part of that work is on the general knowledge of modern Arab literature. In the same part the rising and development of story is handled adding a general knowledge on story and fiction. The second part is on the life of Yusuf IDRIS, his literary charecter and his work of art. In the third part, considering the fictional style and his literary view of Yusuf IDRIS, his fiction, the subjects and cast, and the language and his style are revised. In this part on of the works called el-Haram of Yusuf IDRIS is also handled.