KOAH hastalarında telerehabilitasyonla uygulanan postür ve solunum egzersizlerinin solunum fonksiyonları, yaşam kalitesi, egzersiz kapasitesi, yorgunluk ve psikososyal faktörler üzerine etkisi
Effect of posture and breathing exercises applied with telerehabilitation in copd patients on respiratory functions, quality of life, exercise capacity, fatigue and psychosocial factors
- Tez No: 743875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL SERTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmanın amacı postür ve solunum egzersizleri içeren video konferans yoluyla uygulanan telerehabilitasyonun kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan bireylerde solunum fonksiyonları, yaşam kalitesi, egzersiz kapasitesi, yorgunluk ve psikososyal faktörler üzerine etkisini incelemektir. KOAH tanısı almış ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan bireyler randomize olarak 15 kontrol ve 15 tedavi grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı, çalışmaya toplamda 30 birey dahil edildi. Bireylerin sosyodemografik özellikleri sorgulandı. Bireyler solunum fonksiyon testi, Modifiye Medikal Research Council Anketi, Saint George Solunum Anketi, Altı Dakika Yürüme Testi, KOAH ve Astım Yorgunluk Ölçeği, Beck Depresyon ve Beck Anksiyete Ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Tedavi grubuna 8 hafta boyunca 2 gün/hafta olmak üzere toplam 16 seans video konferans yoluyla postür ve solunum egzersizleri uygulandı. Çalışma öncesi değerlendirmelerde her iki gruptaki bireyler fiziksel ve demografik özellikler açısından benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effects of telerehabilitation, including posture and breathing exercises, on respiratory functions, quality of life, exercise capacity, fatigue and psychosocial factors in individuals with chronic obstructive pulmonary disease (COPD). Individuals diagnosed with COPD and meeting the inclusion criteria were randomly divided into 2 groups as 15 control and 15 treatment groups. A total of 30 individuals were included in the study. Sociodemographic characteristics of the individuals were questioned. Individuals were evaluated using pulmonary function test, Modified Medical Research Council Questionnaire, Saint George Respiratory Questionnaire, Six Minute Walk Test, COPD and Asthma Fatigue Scale, Beck Depression and Beck Anxiety Inventory. Posture and breathing exercises were applied to the treatment group via video conference for a total of 16 sessions, 2 days/week for 8 weeks. In the pre-study evaluations, individuals in both groups were similar in terms of physical and demographic characteristics (p>0.05).