Examining online testing practices in foreign language education through the perceptions of instructors and students: A case study
Öğretmen ve öğrencilerin görüşleriyle yabancı dil öğretimde çevrimiçi sınav uygulamalarının incelenmesi: Bir durum çalışması
  1. Tez No: 694872
  2. Yazar: KERİME ASMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR İLTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, yabancı dil öğretiminde çevrimiçi sınav uygulamalarının öğretmen ve öğrencilerin gözüyle incelemek ve mevcut durum hakkında betimsel bir resim ortaya koymaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması desenine uygun olarak hazırlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Türkiye'nin güneyinde yer alan bir ilde bulunan özel bir üniversitenin hazırlık sınıfında eğitimlerine devam eden 134 hazırlık sınıfı öğrencisi ve 26 öğretim elemanından oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, 2019 Aralık ayında başlayan ve hâlihazırda etkisini sürdüren Covid-19 pandemisi nedeniyle çevrimiçi veri toplama araçları kullanılarak toplanmıştır. Bu amaçla, hem öğrenciler hem de öğretim elemanları için ayrı ayrı görüş formları hazırlanmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizinde nicel betimsel ve karşılaştırma analizlerinden ve içerik analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda, öğrencilerin yüz yüze sınavlardaki başarı düzeylerinin cinsiyete, İngilizce seviyesine veya bilgisayar becerilerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılaşma göstermediği, ancak yaşlarına göre ters oranlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin yüz yüze sınavlardaki stres düzeyleri ise yaş, İngilizce seviyesi veya bilgisayar becerilerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılaşma göstermezken cinsiyetlerine göre erkek öğrencilerin lehine anlamlı bir şekilde farklılık göstermiştir. Öğrencilerin çevrimiçi sınavlardaki başarı durumları cinsiyetlerine ve yaşlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemiş, ancak İngilizce seviyelerine ve bilgisayar becerilerine göre doğru orantılı bir şekilde anlamlı farklılaşma göstermiştir. Öğrencilerin çevrimiçi sınavlardaki stres düzeyleri ise yaşlarına veya İngilizce seviyelerine göre istatiksel olarak anlamlı bir farklılaşma göstermezken cinsiyetlerine ve bilgisayar becerilerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmıştır. Buna göre, kadın öğrencilerin erkek öğrencilerden daha yüksek stres düzeyine sahip olduğu; bilgisayar becerisi düşük olan öğrencilerin ise daha üst düzey bilgisayar becerilerine sahip öğrencilerden daha yüksek stres seviyesine sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında toplanan nitel verilerin çözümlenmesi sonucunda öğrenciler, daha az stresli bir sınav atmosferi oluşturması, yer esnekliği ve daha iyi konsantrasyon sağlaması gibi özelliklerinin çevrimiçi sınavların avantajları olduğunu; bağlantı/teknik problemler ve bu problemlerle ilişkili olarak ortaya çıkan stres, kopya çekmeye müsait sınav ortamı, adaptasyon/konsantrasyon problemleri, uygun yer bulma ve iletişimde zorluk gibi durumların ise çevrimiçi sınavların dezavantajları olduğunu ifade etmiştir. Öğrencilerin çevrimiçi sınavlarda karşılaştığı başlıca problemlerin bağlantı problemleri/teknik problemler ve ses/gürültü problemleri olduğu tespit edilmiştir. Öğrenciler çevrimiçi sınavlarla ilgili değiştirilmesi/geliştirilmesi gereken 18 faktör belirtmiş, bu faktörler arasında en çok belirtilenleri sınav süresinin uzatılması, mikrofon ve kameranın sınav esnasında açık tutulması kuralının kaldırılması olmuştur. Buna ek olarak, çevrimiçi sınavlarda neden ek süre verilmesi gerektiği konusunda 11 gerekçe ortaya koymuş, bu gerekçeler arasında en çok dile getirileni bağlantı ve teknik özelliklerdeki farklılıklar olmuştur. Öğrencilerin çoğu çevrimiçi sınavlarda gerçek performansını gösterdiğini ifade ederken bazı öğrenciler daha iyi performans gösterdiklerini de belirtmiştir. Öğrenciler çevrimiçi sınavlarda en çok zorlandığı beceri dinleme becerisi olduğunu; bir tercih hakları olsa çevrimiçi sınavları, beceri olarak ise en çok konuşma becerisinin çevrimiçi olarak ölçülmeye devam etmesini isteyeceklerini dile getirmiştir. Öğretim elemanlarının verilerinin incelenmesi sonucunda, öğretim elemanlarının çoğunun kurumlarındaki çevrimiçi sınav uygulamalarının kopyayı önleme, açık uçlu sorulardan oluşması, mevcut koşullarda yeterli ve güvenilir olması gibi gerekçeleri öne sürerek kullanışlı olduğunu düşündükleri görülmüştür. Ayrıca, öğretim elemanları çevrimiçi sınavlarda kopya olayları, bağlantı problemleri, sınav gözetiminin zorluğu ve puanlama problemleri olmak üzere dört konuda problemler yaşadıklarını ifade etmiştir. Öğretim elemanları, çevrimiçi sınavların daha az stresli olması, çevre dostu olması, kolay puanlanabilir olması, yer esnekliği ve zaman tasarrufu sağlaması, öğrencileri gelecek mesleklere hazırlaması ve otonom öğrenmeye teşvik etmesi gibi özelliklerinin avantajları olduğunu; kopyaya elverişli bir ortam yaratması, sosyal etkileşimin yetersizliği, öğrencilerin becerilerini ölçmede yetersizlik, zaman alıcı ve yorucu olması, her iki taraf için de stresli olması, ekran kullanma kısıtlılığı ve teknik sorunlar gibi unsurların ise bu sınavların dezavantajları olduğunu ifade etmiştir. Öğretim elemanları, çevrimiçi sınavlara yönelik alternatif olarak proje/portfolyo değerlendirmesinin yapılabileceğini, öğrencilerin sınav esnasında bilgisayarlarının kitlenerek farklı sayfaları/tarayıcıları açmasının engellenebileceğini, intihal tespit programlarından yararlanılabileceğini, güvenilir elektronik sınav gözetim sistemlerinden yararlanılabileceği, öğrencilere kullanmak üzere aynaların gönderilebileceği, farklı soru türlerinin kullanılabileceği ve bu soruların karıştırılarak öğrencilere sunulabileceği gibi önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims at examining online exam practices in foreign language education from the perspective of instructors and students and presenting a clear-cut picture of the current situation. The research was prepared in accordance with the case study design, one of the qualitative research methods. The study group of the research consists of 134 preparatory class students and 26 instructors in the preparatory school of a private university located in a province in Southern Turkey. The data of the study were collected using online data collection tools due to the Covid-19 pandemic, which started in December 2019 and is still in effect. For this purpose, separate opinion forms were prepared for both students and instructors. To analyse the collected data, quantitative descriptive and comparison analyses and content analysis technique were used. As a result of the analysis of the data, it was determined that the success levels of the students in face-to-face exams did not show a statistically significant difference according to gender, English level or computer skills, but there was an inverse relationship according to their age. While the stress levels of the students in face-to-face exams did not show a statistically significant difference according to age, English level or computer skills, they differed significantly in favour of male students according to their gender. Students' success in online exams did not show a statistically significant difference according to their gender and age; however, there was a significant difference in direct proportion to their English level and computer skills. While the stress levels of the students in online exams did not show a statistically significant difference according to their age or English level, they differed significantly according to their gender and computer skills. Accordingly, female students had greater stress levels than males; It was determined that students with low computer skills had a higher stress level than students with higher computer skills. As a result of the analysis of the qualitative data collected within the scope of the research, it was found that the students stated the features such as creating a less stressful exam atmosphere, flexibility of the place and better concentration were the advantages of online exams; connection/technical problems and the stress associated with these problems, the exam environment being suitable for cheating, adaptation/concentration problems, finding a suitable place and difficulties in communication were the disadvantages of online exams. It was determined that the main problems faced by students in online exams were connection problems/technical problems and sound/noise problems. Students stated 18 factors that needed to be changed/improved regarding online exams, and the most mentioned factors were extending the exam duration and removing the rule to keep the microphone and camera on during the exam. In addition, 11 reasons were put forward as to why additional time should be given in online exams, the most frequently mentioned reason was the difference in connection and technical features. While most of the students stated that they showed their real performance in online exams, some students also stated that they performed better. The skill that students had the most difficulty in online exams was listening. They stated that if they had a choice, they would want online exams, and as a skill, they would most likely want speaking skills to continue to be measured online. As a result of the examination of the data of the instructors, it was seen that most of the instructors thought that the online exam practices in their institutions were practical by citing reasons such as preventing cheating, consisting of open-ended questions, being reliable and sufficient in current conditions. In addition, they stated that they had problems in four subjects: cheating issues, connection problems, difficulty in proctoring, and grading problems in online exams. The instructors also noted that online exams had advantages such as being less stressful, eco-friendly, easy to grade, flexible in terms of place, time-saving, preparing students for future professions and encouraging autonomous learning. They stated that the disadvantages of these exams were an environment conducive to cheating, inadequacy of social interaction, inability to measure students' skills, being time-consuming and tiring, stressful for both parties, constraint of using screen and technical problems. For alternative models/techniques for online testing, they made the following suggestions: project/portfolio evaluation could be conducted, students' computers could be blocked from opening different pages/browsers during the exam, plagiarism detection programs could be used, reliable electronic proctoring systems could be utilized, mirrors could be sent to students, different question types could be used, and these questions could be presented by shuffling.