COVID-19 döneminde anksiyete, sosyal medya bağımlılığı ve bu durumun insomnia üzerine etkisi
Anxiety, social media addiction and its effect on insomnia during COVID-19
- Tez No: 743899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE ŞULE GÜMÜŞTAKIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş şehrinde yaşayan 18 yaş üstü insanların COVID-19 dönemindeki anksiyete, sosyal medya bağımlılığı ve bu durumun uykusuzluk üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Tanımlayıcı, kesitsel tipte olan bu araştırma Kahramanmaraş İlinde 15 Eylül 2021- 31 Aralık 2021 tarihleri arasında, 18 yaş üzerinde olup çalışmaya katılmayı kabul eden kişilerin katılımı ile gerçekleştirilmiştir (n = 394). Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, Koronavirüs Anksiyete Ölçeği (KAÖ), Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği-Yetişkin Formu (SMBÖ-YF) ve Uykusuzluk Şiddet İndeksine (UŞİ) verdikleri cevaplar kaydedilmiştir. Katılımcıların %61,4'ü kadın, yaş ortalaması 33,59 ± 10,86 yıldı. Bir kişi hariç kişilerin tamamı akıllı telefon kullanmaktaydı. Katılımcıların %94,2'si en az bir sosyal medya kullandığını ifade etti; en sık kullanılan sosyal medya platformları %94,2 WhatsApp, %81,2 Instagram ve %66 YouTube idi. Ortalama KAÖ puanı 1,84 ± 3,17, SMBÖ puanı 44,14 ± 14,24, UŞİ puanı 8,75 ± 5,67 idi. Kişilerin %5,1'inde COVID-19 anksiyetesi olduğu, %11,4'ünün orta düzeyde, %3,3'ünün ise şiddetli düzeyde uykusuzluk yaşadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the anxiety, social media addiction and the effects of these conditions on insomnia in the COVID-19 period of people over the age of 18 living in Kahramanmaraş. This descriptive, cross-sectional study was conducted in Kahramanmaraş between January 1, 2021 and December 31, 2021, with the participation of people over the age of 18 who approved to participate in the study (n = 394). The sociodemographic characteristics of the participants, their responses to the Coronavirus Anxiety Scale (COAS), Social Media Addiction Scale-Adult Form (SMAS-AF), and Insomnia Severity Index (ISI) were recorded. The mean age was 33.59 ± 10.86 years and 61.4% of the participants were female. All but one person were using smartphones. 94.2% of the participants stated that they use at least one social media; The most frequently used social media platforms were 94.2% WhatsApp, 81.2% Instagram and 66% YouTube. Mean COAS score was 1.84 ± 3.17, SMAS score was 44.14 ± 14.24, and ISI score was 8.75 ± 5.67. It was observed that 5.1% of the people had COVID-19 anxiety, 11.4% had moderate insomnia and 3.3% had severe insomnia.