Belediye hizmet binalarında etüt proje departmanları kullanıcılarının yaratıcılık ve iş birliğini artırmaya yönelik mekan önerisi 'kamusal stüdyo'
'Public studio' spatial design proposal to improve creativity and collaboration for users of survey and project departments in municipality buildings
- Tez No: 743947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET AYTIS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüz belediyecilik anlayışında, organizasyonel yapıya bağlı şekillenen ihtiyaç programının kesin ve sınırlandırılmış bölgeler oluşturması nedeniyle birimlerarası geçirimlilik zorlukla gerçekleşebilmektedir. Belediye hizmet binalarında, proje ve tasarım faaliyetleri ile yükümlü fonksiyonel departmanların çalışma mekânlarının mevcut düzeni, organizasyonel yapının getirdiği bürokratik ve merkezci yaklaşımla şekillenmektedir. Tasarım sürecinin sağlıklı işlemesi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve iş birliği arayışları nedeniyle tez kapsamında etüt ve proje departmanları araştırma odağı olarak belirlenmiştir. Bu departmanların mevcut durumundaki kesin sınırlar çizen birimler düzenlenmesi anlayışı yerine, geçirimli bir mekânsal yapının kurgulanması ihtiyacı söz konusudur. Bu durum, bilgi paylaşımı odaklı ve esnek bir çalışma alanı yaratma ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Bu bağlamda tez çalışmasının amacı, belediye hizmet binalarında etüt ve proje departmanları kullanıcılarının yaratıcılık ve iş birliğini artırmaya yönelik bir mekân önerisi geliştirmektir. Burada mekân önerisinden kasıt, araştırma bulguları ile ortaya koyulan mekânsal ilkeler ve belediye bünyesinde bu ilkeler ile oluşturulan“kamusal stüdyo”önerisidir. Araştırmada mekânsal ilkelere teorik bir çerçeve çizmek amacıyla öncelikle belediyelerin organizasyonel yapısı, mekân kurgusu, etüt ve proje departmanlarında organizasyonel sorunlar ve mekânsal çözüm arayışları incelenmiş; belediye hizmet binalarında etüt ve proje departmanları kullanıcılarının yaratıcılık ve iş birliğini artırmaya yönelik mekânsal ilkeler ortaya koymak amacıyla bir araştırma yürütülmüştür. Araştırma sonucunda, bulgulara dayalı mekânsal ilkeler ile önerilen“kamusal stüdyo”nun kavramsal çerçevesi,“belediye hizmet binası dahilinde uygun mekânların tespiti”,“işlevsel kurgu”,“ince yapı ve mobilya tasarımı”ve“aydınlatma, havalandırma ve iklimlendirme”süreçleri tartışılarak çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's municipal understanding, inter-unit permeability can be realized with difficulty because the needs program, which is shaped by the organizational structure, creates definite and limited regions. The current layout of the working spaces of the functional departments responsible for project and design activities in municipal service buildings is shaped by the bureaucratic and centrist approach brought by the organizational structure. Due to the healthy functioning of the design process, the improvement of working conditions and the search for cooperation, the Research and Project Departments were determined as the research focus within the scope of the thesis. There is a need to construct a permeable spatial structure instead of the understanding of arranging units that draw definite boundaries in the current situation of these departments. This situation reveals the need to create a flexible workspace focused on information sharing. In this context, the aim of the thesis study is to develop a space proposal to increase the creativity and cooperation of the users of the Survey and Project Departments in the municipal service buildings. What is meant by the space proposal here is the spatial principles put forward by the research findings and the“public studio”proposal created with these principles within the municipality. In the research, in order to draw a theoretical framework for spatial principles, first of all, the organizational structure of the municipalities, the spatial setup, organizational problems in the Survey and Project Departments and the search for spatial solutions were examined; A research was carried out in order to reveal spatial principles to increase the creativity and cooperation of the users of the Survey and Project Departments in municipal service buildings. As a result of the research, spatial principles based on the findings and the conceptual framework of the proposed“public studio”were drawn by discussing the“determination of suitable spaces within the municipal service building”,“functional setup”,“ structural system and furniture construction”and“lighting, ventilation and air conditioning”processes.