Toplumsal değişme bağlamında teknoloji devrimi: Metaverse ve algoritmik toplum
Technology revolution in the context of social change: Metaverse and algoritmik society
  1. Tez No: 743952
  2. Yazar: SELEN DERNEKLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Teknoloji günümüzde toplumsal değişimin belirleyici bir unsuru haline gelmiştir. Hız faktörüyle birlikte kısa zamanda birçok teknolojik gelişme yaşanmış ve bu gelişmeler eski toplumsal yapının değişimini tetiklemiştir. Sanayi devriminin itici güçlerinden olan teknoloji sanayi toplumunun doğuşunu sağlamış ve sanayi toplumunda da değişimler meydana getirerek yeni bir toplum tipi oluşturmuştur. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan blok zinciri, yapay zeka, kripto para, NFT ve Metaverse gibi teknolojiler toplumsal yapıda yer alan çoğu alanda değişimlere neden olmuştur. Veri ve bilginin önem kazandığı yeni algoritmik çağ, dijital çağın bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmanın amacı, algoritmalar ve teknolojik yenilikler çerçevesinde oluşan yeni toplumsal yapıyı incelemektir.
Özet (Çeviri)
Today, technology has become a determining factor in social change. With the speed factor, many technology developments have occurred in a short time and these developments have triggered the change of the old social structure. Technology, one of the driving forces of the industrial revolution, provided the birth of the industrial society and created a new type of society by bringing about changes in the industrial society. Technologies such as blokchain, artificial intelligence, crypto money, NFT and metaverse, which emerged due to technological developments, have caused changes in many areas in the social structure. The new algorithmic age, in which data and information gain importance, emerges as a result of the digital age. The aim of this research is to examine the new social structure formed within the framework of algortihms and technological innovations.