Avrupa Birliğinde maliye politikası ve parlamentonun etkinliği
The efficiency of european parliament in the determination of fiscal policies in The European Union
  1. Tez No: 743973
  2. Yazar: MUSTAFA BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BOZKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Siyasal Bilimler, Public Administration, Finance, Political Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada, - Avrupa para birliğinin kuruluş aşamaları ve bu bütünleşme çerçevesinde Avrupa Birliğinin uluslarüstü yapısı, Birliğin ekonomi politikalarının uyumlaştırılması ve koordinasyonunu ile parasal birliğin üye ülkelerin maliye politikalarına etkileri, - İktisat politikasının ekonomik faaliyetleri düzenlemede kullandığı temel araçlardan biri olan maliye politikasının, Avrupa Birliğindeki oluşumu, yapısı ve çerçevesi ile Avrupa Birliğinin ekonomik ve parasal bütünleşmesindeki konumu, - Avrupa Parlamentosunun, maliye politikası alanına giren konularda Birliğin karar alma sürecindeki konumu ve etkinliği ile bu çerçevede, ekonomik ve parasal birliğin gerçekleştirilmesinden sonra, Avrupa kamuoyunda ve akademik çevrelerde tartışılmaya başlanan, özellikle, Birliğin ekonomi politikalarının belirlenmesi sürecinde demokrasi açığı sorunu, incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is divided into three sections, followed by a conclusion. The first section traces the history and the institutional background through the establishment of the Economic and Monetary Union (EMU) in the European Union (EU). Besides this, it analysis the supranational structure of EU in the angle of economic and monetary integration and clarifies the coordination and harmonization of economic policy of EU in the framework of EMU, and also studies the place of fiscal policies in the EMU countries after January 1999. The second section describes the formation, structure and framework of EU's fiscal policy and explores the place of EU's fiscal policies after EMU. The third section examines the role and efficiency of European Parliament in the determination of EU's fiscal policy in EMU. This section also explains the concept of democratic deficit, becoming one of the most widely research themes in the study of European integration after 1990's, in the decision-making in the area of EMU politics.