Okul yöneticilerinin teknolojik liderlik düzeyleri ile öğrenen okul düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between school heads' technological leadership levels and learning school levels
  1. Tez No: 743972
  2. Yazar: KADER GÜLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEF HAKAN TOYTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin teknolojik liderlik düzeyleri ile öğrenen okul düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Kahramanmaraş ili Onikişubat merkez ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapmakta olan 11094 öğretmen ve okul yöneticisinden oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenen 421 öğretmen ve okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Sincar (2008) tarafından doktora tezi kapsamında geliştirilen“Okul Yöneticilerinin Teknolojik Liderliği Rolleri Ölçeği”ile Uğurlu,Doğan veYiğit(2014) tarafından geliştirilen“Öğrenen Okul Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin istatiksel çözümlemeleri için; frekans, yüzde dağılımı, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, Anova testi ve Çoklu Regresyon analizi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi .05 olarak alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda araştırmaya katılan eğitimcilerin teknolojik liderlik düzeyleri ile öğrenen okul düzeyleri yüksek düzeyde oldukları bulgulanmıştır. Eğitimcilerin(Öğretmen-Okul Yöneticileri) teknolojik liderlik düzeyleri ve öğrenen okul düzeyleri çalıştıkları okul türü ve görev türü bağımsız değişkenlerine göre anlamlı şekilde farklılaştığı, mesleki kıdem bağımsız değişkenine göre ise anlamlı şekilde farklılaşmadığı görülmüştür. Okul yöneticilerinin teknoloji liderliği davranışlarını yüksek düzeyde göstermelerinin, öğrenen okul düzeyleri üzerinde etkisi büyüktür. Okul yöneticilerinin teknolojik liderlik rollerini gerçekleştirmesi okul içerisindeki paydaşları kolektif bir hareket ve amaca yönlendireceği, kişisel ve kurumsal gelişime olumlu yargılar o ve kişisel yeteneklerini geliştirmesine yönelik olumlu etkileri oluşabilir.
Özet (Çeviri)
This handy talk about schools that learn by training school administrators. Descriptive relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The year of the research is a school affiliated to the Ministry of National Education in the central district of Kahramanmaraş province in the 2020-2021 academic year, and it is responsible for 11094 teachers and school buildings. The sample of the research is 421 teachers and school problems with easy sampling method. As a data collection tool in the research; The Technological“Leadership Roles of School Administrators Scale”by Sincar (2008) and the“Learning School Scale”applied by Uğurlu, Doğan and Yiğit (2014) are used. For statistical analysis of data; frequency, percent car, arithmetic mean, standard deviation, t test, Anova test and multiple regression use. Statistically, the level was .05. The school was found to be at the highest level with the education with the representation of the educators of the students who will be elected. School where educators(Teacher-Schools) are all global and learning schools are differentiated in general in different ways according to school type and task types. The school is affected by the impact that students' high reflection on technology has on the learning school. Developing educational programs of school education, improvements towards school goals will be directed to one and purpose, personal and development-oriented evaluations o and targeted goals for personal development.