Doğa sanatında geçicilik olgusu ve bir sergi
The phenomenon of transience in nature art and exhibition
- Tez No: 744013
- Danışmanlar: PROF. SEVGİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, 1960'lı yıllarda Batı'da ortaya çıkan Arazi Sanatı, Yeryüzü Sanatı, Çevre Sanatı, Toprak Sanatı ve Ekolojik Sanat'ın etkisiyle 1980'lerde Güney Kore'de doğmuş, proje ve grup çalışmalarıyla yaygınlaşmaya başlamış olan Doğa Sanatı'ndaki geçicilik olgusu araştırılmış, doğada üretilen Doğa Sanatı uygulama çalışmaları bir kişisel sergiyle sunulmuştur. Yapılan literatür taraması sırasında Doğa Sanatı ile ilgili doğrudan bağlantılı az sayıda Türkçe kaynağa rastlanmıştır. Bu alanda, dünyada ve ülkemizde çalışmalarını sürdüren sanatçılar olmasına karşın, kuramsal açıdan eksiklikler olduğu saptanmıştır. Bu çalışmayla, Doğa Sanatı ve Geçicilik Olgusu bağlamında yapılan araştırma ve uygulama çalışmalarını kapsayan analizler sonucunda verilerin kayıt altına alınmasıyla, özgün bir içerik sunmak amaçlanmıştır. Çalışmanın odak noktası 1980 sonrası Doğu'da ortaya çıkan“Doğa Sanatı'ndaki Geçicilik Olgusu”dur. Doğu anlayışına sahip Doğa Sanatı hareketinin anlaşılabilmesi için Doğu sanat tarihinde sanatçıların doğaya yaklaşımı araştırılmıştır. Batı anlayışını benimseyen sanatçıların doğa üzerinde hakimiyet kurma yaklaşımına karşı, Doğu anlayışını benimseyen sanatçıların kendilerini doğanın bir parçası olarak gördükleri ve doğayla bütünleştikleri gözlemlenmiştir. Batı ve Doğu algısının sanata ve doğaya yaklaşımındaki en temel farkın bu olduğu saptanmıştır. Bu bağlamda, Batı anlayışı sanat eserini metalaştırarak kalıcılığı ve ölümsüzlüğü hedeflerken, Doğu anlayışından doğan Doğa Sanatı'nda ölümlülük kabulüyle geçiciliğin vurgulandığı ve doğadan alınanın yeniden doğaya verildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the phenomenon of transience in Nature Art, which was born in South Korea in the 1980s with the influence of Land Art, Earthworks, Environmental Art, Earth Art and Ecological Art that emerged in the West in the 1960s, was studied. Nature Art application works produced in nature were presented in a solo exhibition. In the literature review, few Turkish sources directly related to Nature Art were found. Although there are artists working in this field in the world and in our country in this field, it has been determined that there are deficiencies in regard to theory. With this study, it is aimed to present an original content by recording the data resulting from the analyses covering the research and practices in the context of Nature Art and the Phenomenon of Transience. The focus of the study is“The Phenomenon of Transience in Nature Art”that emerged in the East after 1980. In order to understand the Nature Art movement, which embraces the Eastern principles, the approach of the artists to nature in the history of Eastern art has been researched. It has been found that the artists who adopt the Eastern understanding see themselves as a part of nature and they are one with nature, against the approach of the artists who adopt the Western understanding to dominate nature. It has been determined that this is the most fundamental difference in the perception of the West and the East in their approach to art and nature. In this context, it has been determined that while the Western understanding aims at permanence and immortality by commodifying the work of art, in Nature Art born from the Eastern understanding, transience is emphasized with the acceptance of mortality and what is taken from nature is given back to nature.