Türkiye'nin kamu diplomasisinde medyanın önemi: TRT AVAZ örneği
The importance of media in Turkey's public diplomacy: The case of TRT AVAZ
  1. Tez No: 744045
  2. Yazar: AHMET FURKAN ARVAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOĞRUL İSMAYIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Uluslararası İlişkiler, Radio and Television, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Uluslararası ilişkilerde diplomasi her zaman önemsenmiş, yumuşak güç unsuru olarak devletler tarafından kullanılan önemli bir unsur olmuştur. Zaman içinde gelişen teknoloji ile beraberde devletler sert güç olan askeri güçten ziyade yumuşak güç olan diplomasiyi etkili kullanmaya özen göstermiş bu yönde politikalarını belirlemiştir. Özellikle 2. Dünya Savaşı sonrası devletlerarasında büyük bir propaganda savaşı başlamıştır. Bu propagandanın en önemli unsuru ise“kamu diplomasisi”olmuştur. Uluslararası ilişkiler alanı kazan-kazanı esas alan karşılıklı bağımlılığa dayanan bir duruma geçiş yaptıkça politikalarda ona göre belirlenmiştir. Bu sebeple ülkeler yaptıklarını yabancı kamuoyları nezdinde de meşru kılabilecek ve onları da etkileyecek kamu diplomasisine özel bir ilgi göstermişlerdir. Bu çalışma kamu diplomasisini esas alarak literatüre Türk Kamu Diplomasisinde önemli bir unsur olan TRT Avaz'ın etkisinin boyutunu araştırmaya odaklanacaktır. Bu çalışmada TRT Avaz örneğinin hem kamu diplomasisi bakımından hem medya bakımından öneminin ortaya konulması çalışmanın özgün ağırlığını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Diplomacy has always been considered important in international relations and has been an important element used by the states as an element of soft power. With the technology developing over time together, the states took care to use soft power diplomacy rather than hard power military power, and determined their policies in this direction. Especially after the Second World War, a great propaganda war has started between states. The most important element of this propaganda has been“public diplomacy”. The field of international relations has been determined according to the policies as it moves to a situation based on mutual dependency based on win-win. For this reason, countries have paid particular attention to public diplomacy, which can legitimize and influence their actions with foreign public opinion. This study will focus on researching the size of the effect of TRT Avaz, which is an important element in Turkish Public Diplomacy, on the basis of public diplomacy. In this study, revealing the importance of the TRT Avaz sample in terms of both public diplomacy and media increases the original weight of the study.