Ortaokul 7.sınıf fen bilimleri ders kitabının 21. yüzyıl öğrenme ve yenilik becerileri açısından öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of secondary school 7th grade science textbook according to teachers' opinions in terms of 21st century learning and innovation skills
  1. Tez No: 744051
  2. Yazar: SEMA UMUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SÜLÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Geleceğin mimarı olan öğrencilerin çağa uyum sağlaması ve karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelebilmeleri için 21. yüzyıl becerilerine ihtiyaçları vardır. 21. yüzyıl becerilerinin eğitim-öğretim sürecine entegre edilmesi ve bireylere kazandırılmasında geçmişten günümüze önemini koruyan, öğretmen ve öğrencilerin ortak olarak kullandıkları ders kitapları büyük öneme sahiptir. Bu araştırmanın amacı Milli Eğitim Bakanlığı yayınevine ait ortaokul 7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabının 21. yüzyıl öğrenme ve yenilik becerileri açısından öğretmen görüşleri ışığında değerlendirilmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Gaziantep ili merkez ilçelerinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda görev yapan, 7.sınıf Fen Bilimleri ders kitabını kullanan 30 Fen Bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni benimsenerek araştırmacı tarafından hazırlanan, 10 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile veriler toplanmıştır. İçerik analizi ve betimsel analiz yöntemi ile elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda Fen Bilimleri öğretmenleri 7. sınıf Fen Bilimleri ders kitabının yaratıcılık ve eleştirel düşünme becerisine uygun olmadığını, iletişim, yenilik ve problem çözme becerilerinde eksikliklerin olduğunu bu nedenle ders kitabının tam olarak uygun olmadığını, ders kitabının işbirliği becerisine uygun olduğunu ancak bazı eksikliklerin olduğunu belirtmiştir. Öğretmenler öğrenme ve yenilik becerilerini öğrenenlere kazandırma sürecinde ders kitabında bulunan yetersizlikler nedeniyle yükün kendilerinde olduğunu vurgulamışlardır. Sonuç olarak 7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabının 21. yüzyıl öğrenme ve yenilik becerilerini tam olarak geliştirmediği, öğrenme ve yenilik becerileri açısından yetersiz kaldığı ve becerilerin ders kitabında düzensiz bir dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Fen Bilimleri ders kitaplarında 21. yüzyıl becerilerinin daha çok vurgulanması, becerilerin kazanımına olanak sağlayan aktivitelerin bulunması ve ders kitaplarının çağın ihtiyaçları doğrultusunda revize edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Students, who are the architects of the future, need 21st-century skills to adapt to the age times, and to overcome the difficulties they face. In integrating 21st-century skills into the education process and providing individuals with 21st-century skills, textbooks, which have maintained their importance from past to present and which are used jointly by teachers and students, are of great importance. The aim of this study is to evaluate the 7th-grade science textbook of the Ministry of National Education in the light of teachers' opinions in terms of 21st-century learning and innovation skills. The study group of the research comprised lists of 30 Science teachers who are working in secondary schools affiliated with the Ministry of National Education in the central districts of Gaziantep province using the 7th grade Science textbook in the 2021-2022 academic year. In the study, the phenomenological design, one of the qualitative research methods, was adopted and data were collected with a semi-structured interview form consisting of 10 questions prepared by the researcher. The data obtained by content analysis and descriptive analysis method were analyzed. In line with the findings obtained in the study, Science teachers stated that the 7th grade Science textbook is not only suitable for creativity and critical thinking skills, but also there are deficiencies in communication, innovation, and problem-solving skills, so the textbook is not fully suitable. They also stated that although the textbook is suitable for collaboration skills, there are some deficiencies. Teachers emphasized that the burden is on them due to the inadequacies in the textbook in the process of providing learning and innovation skills to learners. As a result, it was determined that the 7th-grade science textbook did not fully develop 21st-century learning and innovation skills, was insufficient in terms of learning and innovation skills, and the skills were distributed irregularly in the textbook. It is suggested to revise the textbooks by emphasizing that 21st-century skills should be emphasized more in science textbooks, including activities that enable the acquisition of skills should be included and textbooks should be revised in line with the needs of the age in science textbooks.