Arap kısraklarda seksüel siklus döneminde endometrial ekotekstür değişimin ultrasonografik izlenmesi
Ultrasonographic monitoring of endometrial ecotexture change during the sexual cycle in Arabian mares
- Tez No: 744061
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER KAFAR ZONTURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve jinekoloji Bilim Dalı (Veteriner Hekimlik)
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Sunulan yüksek lisans tez çalışmasında Arap kısraklarda seksüel siklus döneminde endometriyal ekotekstür değişimin izlenmesi amaçlandı. Hayvan materyalini aşım sezonunda düzenli ardışık iki siklus gösteren toplamda 20 adet Arap kısrak oluşturdu. Siklus dönemi, östrus öncesi (Grup 1), östrus başlangıcı (Grup 2), östrus ortası (Grup 3,), ovulasyon zamanı (Grup 4,), korpus hemorajikum (Grup 5, ), korpus luteum oluştuğu diöstrusun dönemi (Grup 6, ) olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Uterus ve ovaryum görüntüleri PNG dosyası şeklinde kaydedilerek özel bir yazılım ile ekotekstür parametreler grilik değeri (MGV), heterojenite (HET) ve kontrast (CON) ölçümleri yapıldı. Verilerin istatistiki analizi Statistical Package for the Social Sciences (SPSS for Windows; version 26.0) paket programı ile gerçekleştirildi. Proöstrusta ovaryum üzerinde 2,42 cm çaptaki folikül varlığında uterus hipoekoik ve homojen görüntü elde edildi. Bu görüntü ovulasyondan hemen önce ve diöstrus evredesinde de elde edildi. Folikül çaplar 3,87 cm ulaştığında uterus homojen görüntüsü heterojen bir görüntüye dönüştüğü görüldü.
Özet (Çeviri)
In the presented master's thesis, it was aimed to monitor the endometrial echotexture changes during the sexual cycle in Arabian mares. The animal material consisted of 20 Arabian mares, which showed two regular consecutive cycles during the breeding season. Cycle period, pre-estrus (Group 1), onset of estrus (Group 2), mid-estrus (Group 3,), ovulation time (Group 4,), corpus hemorrhagicum (Group 5, ), period of diestrus when the corpus luteum is formed (Group 6, ) were divided into 6 groups. Uterine and ovarian images taken were saved as PNG files and echotexture parameters gray value (MGV), heterogeneity (HET) and contrast (CON) measurements were made with a special software. Statistical analysis of the data was performed with the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS for Windows; version 26.0) package program. In the presence of follicles with a diameter of 2.42 cm on the ovaries in proestrus, a hypoechoic and homogeneous appearance of the uterus was obtained. When the follicle diameters reached 3.87 cm, it was observed that the homogeneous image of the uterus turned into a heterogeneous image.