Psikolojik danışmanların kişilerarası ilişki düzeyleri ile narsistik kişilik yapıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between psychological counselors' interpersonal relationship levels and narsistic personality structures
- Tez No: 744067
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, psikolojik danışmanların narsistik kişilik yapıları ile kişilerarası ilişki düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Araştırmanın alt amacı ise narsizm düzeyi ve kişilerarası ilişki düzeyi kavramlarının sosyodemografik değişkenler (cinsiyet, yaş, kıdem-tecrübe, ekonomik düzey, eğitim düzeyi) ile olan ilişkisini incelemektir. Yöntem olarak ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilen araştırmanın evrenini, Türkiye'nin İstanbul ilinde bulunan 22-65 yaş aralığındaki psikolojik danışmanlar oluşturmaktadır. Çalışma grubunu ise 189'u kadın ve 121'i erkek olmak üzere toplam 310 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma verileri çevrimiçi anket yöntemi kullanılarak Google Forms aracılığıyla toplanmıştır. Bu araştırmada demografik bilgilere ilişkin soruların olduğu ve araştırmacı tarafından hazırlanmış Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Narsistik Kişilik Envanteri-NKE (Narcissistic Personality Invertory-NPI-16) ve Kişilerarası İletişim Tarzları Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler normal dağılım göstermediğinden dolayı analizinde non-parametrik testlerden Spearman Korelasyon Analizi, Mann Whitney U testi ve Kruskall Wallis H testi kullanılmıştır. Ayrıca gruplar arasında anlamlı fark çıkması durumunda, anlamlılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için Post-Hoc testi yapılmıştır. Varyansın homojen dağılmaması ve örneklem sayılarının eşit olmamasından dolayı Games-Howell Post-Hoc testi seçilmiştir. Araştırma verilerinin analizi sonucunda narsistik kişilik düzeyleri ile kişilerarası ilişki düzeyleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Narsistik kişilik envanterinden alınan puan arttıkça, kişilerarası iletişim tarzları envanterinden alınan puanın da arttığı tespit edilmiştir. Ulaşılan bu sonuca göre, narsistik kişilik eğilimleri yüksek olan psikolojik danışmanlar, kişilerarası ilişkilerinde daha baskın, kaçıngan, öfkeli, küçümseyici, alaycı, duyarsız ve manipülatif davranışlar gösterebilmektedir. Narsizm ve kişilerarası ilişkiler puanlarının çalışmada ele alınan sosyodemografik değişkenlere göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Araştırma bulgularının, literatüre ve yakın gelecekte narsizmin insanlar üzerindeki psikolojik etkilerini belirlemeye ve incelemeye yönelik yapılacak olan çalışmalara bir kaynak oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to investigate whether there is a relationship between the narcissistic personality structures of psychological counselors and their interpersonal relationship levels. The sub-purpose of the research is to examine the relationship between the concepts of narcissism level and interpersonal relationship level with sociodemographic variables (gender, age, seniority-experience, economic level, education level). The universe of the research, which was carried out in the relational screening model as a method, consists of psychological counselors between the ages of 22-65 in Istanbul, Turkey. The study group consists of a total of 310 participants, 189 women and 121 men. Research data were collected via Google Forms using the online survey method. In this study, the Socio-Demographic Information Form, which includes questions about demographic information and prepared by the researcher, the Narcissistic Personality Inventory-NPI-16, and the Interpersonal Communication Styles Scale were used. The data obtained from the participants were analyzed using the SPSS 25.0 statistical package program. Since the data did not show normal distribution, Spearman Correlation Analysis, Mann Whitney U test and Kruskall Wallis H test, which are non-parametric tests, were used in the analysis. In addition, in case of a significant difference between the groups, the Post-Hoc test was performed to determine between which groups the significance was. The Games-Howell Post-Hoc test was chosen because the variance was not homogeneously distributed and the sample numbers were not equal. As a result of the analysis of the research data, a positive and significant relationship was found between narcissistic personality levels and interpersonal relationship levels. It was determined that as the score from the narcissistic personality inventory increased, the score from the interpersonal communication styles inventory also increased. According to this result, counselors with high narcissistic personality tendencies may display more dominant, avoidant, angry, condescending, cynical, insensitive and manipulative behaviors in their interpersonal relationships. Narcissism and interpersonal relations scores were found to differ according to the sociodemographic variables discussed in the study. It is thought that the research findings will constitute an important resource for the literature and the studies to be conducted to determine and examine the psychological effects of narcissism on people in the near future.