Evli bireylerde bağlanma stillerinin kişiler arası duyarlılıkları ile ilişkisi
Relationship between attachment styles and interpersonal sensitivity in married individuals
- Tez No: 431460
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bebeklik döneminde temelleri atılan bağlanma davranışının bireylerin ileriki yaşlarında büyük öneme sahip olduğu görülmektedir. Bakım veren kişiler ile çocuk arasında kurulan bağlanmanın kişilerin karakterlerini ve bir çok davranışını belirlediği söylenebilir. Bu çalışmada evli bireylerin bağlanma stilleri ile kişiler arası duyarlılıkları incelenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını tesadüfî yöntemle seçilmiş 25-40 yaş arası İstanbul'da ikamet eden evli bireyler oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, İlişki Ölçekleri Anketi, Kişiler Arası Duyarlılık Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar kullanılmıştır. Ölçekler normal dağılım göstermediği için nonparemetrik testler kullanılarak; niceliksel verilerin karşılaştırılmasında cinsiyet ve ölçekler arasındaki farklılıklar incelenmesinde Mann Whitney U; yaş, eğitim durumu ve aylık gelir düzeyi değişkenlerinin ölçekler ile ilişkisinin incelenmesinde Kruskal Wallis H kullanılmıştır. Bununla birlikte, bağlanma stilleri ve kişiler arası duyarlılık ilişkisinin ortaya konulabilmesi için Sperman Korelasyon Katsayısı kontrol edilmiştir. Elde dilen bulgulara göre bağlanma stillerinden güvenli bağlanma ve kayıtsız bağlanma ile kişiler arası duyarlılık arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunurken; korkulu bağlanma ile kişiler arası duyarlılık arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Araştırma bulgularının diğer sonuçlarına baktığımızda; erkeklerin kadınlara oranla korkulu ve kayıtsız bağlanma düzeylerinin daha yüksek olduğu, gelir düzeyi 2000 YTL ve altı olan bireylerin diğer bireylere oranla güvenli bağlanma düzeyleri ile kişilerarası duyarlılık düzeylerinin daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmada yer alan yaş, kardeş sayısı, katılımcıların ne derecede kendini yalnız hissettikleri gibi sosyo-demografik özelliklere göre de anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara ve alanda çalışan psikolojik danışmanlara yönelik önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Bağlanma Stilleri, Kişiler Arası Duyarlılık
Özet (Çeviri)
Attachment behavior that begins in infancy has great significance at advanced stages of life. Attachment between a primary caregiver and child determines the character and many behaviors of individuals. In this study, attachment styles and interpersonal sensibility of married individuals were analyzed. Participants were randomly selected married people aged between 25-40 years living in İstanbul. The Relationship Scale Questionnaire, Interpersonal Sensitivity Scale and Personal Information Form were used for data collection. Descriptive statistical methods were used for evaluation of obtained data. In the comparison of quantitative data, Mann Whitney U was used for investigation of relation between scale and gender, and Kruskal Wallis H for investigation of relation between scale and age, educational status, and monthly income level. Additionally, SpearmanCorrelation Coefficient was controlled to determine the relation between attachment styles and interpersonal sensibility. Based on findings, while the relationship between safe and indifferent attachment and interpersonal sensibility was positive, apprehensive attachment and interpersonal sensibility was negatively related. As further results show, indifferent and apprehensive attachment levels are higher in men compared to women, while safe attachment and interpersonal sensibility levels are higher in those with income of 2000 YTL and lower. No significant results were found between sociodemographic characteristics like age, number of siblings, and loneliness level of participants. Suggestions were made to investigators and psychological counselors working in the field based on findings at the end discussion. Key Words : Attachment Styles, Interpersonal Sensivity