Ders çizelgeleme-atama problemi optimizasyonu ve bir uygulama
Lesson scheduling-assignment problem optimization and the application, master's thesis
  1. Tez No: 744068
  2. Yazar: MEHMET TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH DEMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Eğitim öğretim kurumlarındaki ders ve zaman çizelgeleme problemleri derslerin, dersliklerin ve öğretmenlerin yani gerekli kısıtların haftalık çizelgeleme ile uygun zamanları dilimlerine ayırarak uygun şekilde düzenlenmesini sağlar. Teknolojinin ilerlemesi ve birçok kolaylıklar sağlanması eski düzendeki elle yazma sistemini de kolaylaştırabilir. Böylece idarecilere zaman kazandırıp gereksinimler kolayca karşılanabilir. Bu çalışma ile bazı ortaokul, lise ve üniversitelerin ders çizelgeleme ve zaman problemleri incelenmiş, haftalık çizelgelemede uygun olan ders ve zaman dilimlerine öğretmenlerin ve dersliklerin atanması için çalışılan çizelgeleme problemleri literatürde incelenip kıyaslanmıştır. Bütün bu çalışmalar ışığında yeni bir program modeli geliştirilmiştir. Yapılan model öncelikle bir okulun verileri kullanılarak oluşturulmuş ve çözümü gerçekleştirilmiştir. Problemin çözümünde gerekli olan süre içinde çözümler incelenip model hakkında bilgi verilmiştir. Yapılan farklı çizelgelemeler için yeni kısıtlar eklenmiş ve her dönem kullanabilmek için çözüm iki aşamada oluşturulmuştur. Sonuç olarak istenilen süreler içinde en uygun çözüm verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lesson and time scheduling problems in educational institutions ensure that courses, classrooms and teachers, that is, necessary constraints, are organized appropriately by dividing them into appropriate time periods with weekly scheduling. The advancement of technology and the provision of many conveniences can also facilitate the old-order handwriting system. Thus, administrators can save time and the requirements can be met easily. In this study, lesson scheduling and time problems of some secondary schools, high schools and universities were examined, and the scheduling problems studied for assigning teachers and classrooms to appropriate courses and time slots in weekly scheduling were examined and compared in the literature. In the light of all these studies, a new program model has been developed. The model was first created using the data of a school and its solution was made real. In the time required to solve the problem, the solutions were examined and information about the model was given. New constraints have been added for the different schedules and the solution has been created in two stages in order to use it in every period. As a result, the most suitable solution was given within the desired time.