HUVEC hücre hattında LPS ile indüklenen enflamatuvar yanıtta ürotensin reseptörlerinin etkilerinin Kalsinörin/NFATc/İL-2 yolağı üzerinden incelenmesi
Investigation of the effects of urotensin receptors on LPS-induced enflammatory response in HUVEC cell line viacalcineurin/NFATc/IL-2 pathway
- Tez No: 744076
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada amacımız LPS ile indüklenen HUVEC hücrelerindeki enflamatuvar yanıtta ürotensin II reseptörlerinin yerini incelemektir. Aynı zamanda LPS'ye bağlı oluşan enflamatuvar yanıtta Kalsinörin/NFATc/IL-2 sistemi ile ürotensin II reseptörlerinin arasındaki muhtemel etkilerin gösterilmesi de çalışmamızın önemli bir aşamasıdır. Her kuyucuğa 5.000 HUVEC hücresi ekildikten 24 saat sonra LPS ile hasar oluşturuldu. LPS uygulandıktan 60 dk. sonra ürotensin II agonisti olarak HU-II, ürotensin II reseptör antagonisti olarak da palosuran uygulandı. Kalsinörin inhibitörü olarak takrolimus uygulandı. Hücre canlılığı analizleri sonucundan elde edilen sonuçlara göre moleküler analizler gerçekleştirildi. Hücre canlılığı analizlerinde agonist uygulanan gruplarda azalma gözlenirken takrolimus ile birlikte verilen grupta ise hücre canlılığının arttığı görülmektedir. Antagonist uygulanan grupta hücre canlılığı LPS grubuna kıyasla korunurken takrolimus verilen grupta bu etkinin arttığı görülmektedir. LPS gruplarında, ürotensin II reseptörü, kalsinörin, NFATc, IL-2R, IL-6 ve NF-κB mRNA ekspresyon düzeylerinde artış görülürken bu etki agonist uygulaması ile daha artmıştır. Agonistin gösterdiği bu etki ortamda kalsinörin inhibitörü varlığında ortadan kalkmıştır. Bu durum kalsinörin/NFATc/IL-2 yolu ile ürotensin II arasında önemli bir ilişkinin olabileceğini desteklemektedir. Nitekim antagonist uygulaması ile azalan enflamatuvar yanıtın ve buna paralel olarak ürotensin II reseptör ekspresyonundaki azalma, kalsinörin inhibitörü varlığında agonist uygulanması ile de ortaya çıkması ürotensin II'nin enflamasyon üzerindeki etkilerinin kalsinörin/NFATc/IL-2R sistemi üzerinden olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study is to examine the role of urotensin II receptors in enflammatory response in LPS-induced HUVEC cells. In particular, an important stage of our study is to demonstrating the possible effects between the calcineurin/nfatc/IL-2 system and the urotensin II receptors in the enflammatory response caused by LPS. Damage was caused by LPS 24 hours after 5,000 HUVEC cells were planted in each well. HU-II as urotensin II agonist and palosuran as urotensin II receptor antagonist were administered 60 minutes after LPs administration. Takrolimus was applied as an inhibitor of calcineurin. Molecular analyses were performed according to the results obtained from cell viability Analyses. In cell viability analyses, a decrease was observed in the agonist-administered groups, while in the group given together with takrolimus, cell viability was increased. In the Antagonist group, cell viability was maintained compared to the LPS group, while in the takrolimus group, this effect was increased. In LPS groups, urotensin II receptor, calcineurin, NFATc, IL-2R, IL-6 and NF-kB mRNA expression levels were increased, while this effect was increased with agonist administration. This effect shown by the agonist was eliminated in the presence of a calcineurin inhibitor in the environment. This supports the possibility of an important relationship between calcineurin/NFATc/IL-2 pathway and urotensin II. As a matter of the fact that the decreased enflammatory response with antagonist administration and, in parallel, the decrease in urotensin II receptor expression also occurs with agonist administration in the presence of a calcineurin inhibitor suggests that the effects of urotensin II on enflammation may be through the calcineurin/NFATc/IL-2R system.