Yeme bozuklukları ile düşünce beden biçimi kaynaşması ilişkisinde çocukluk çağı travmalarının aracı rolünün incelenmesi
Investigation of the intermediate role of childhood traumas in the relationship of eating disorders and thought shape fusion
  1. Tez No: 744077
  2. Yazar: GAMZE ONUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİDE GÜLİZ KOLBURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada ergenlik ve yetişkinlik döneminde olan bireylerin yeme bozuklukları ile düşünce beden biçimi kaynaşması ilişkisinde çocukluk çağı travmalarının aracı rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 16-56 yaş arası, 59'u erkek, 247'si kadın olmak üzere 306 katılımcı oluşturmaktadır. Yaygınlığı giderek artış gösteren yeme bozukluklarının bir üst biliş olan düşünce beden biçimi kaynaşması ve birçok patolojiyle ilişkisi bulunan çocukluk çağı travmalarıyla birlikte araştırılmasının, alan yazına farklı açılardan sağlayabileceği katkılar nedeniyle önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırmanın veri toplama aşamasında Yeme Bozuklukları Değerlendirme Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Düşünce Beden Biçimi Kaynaşması Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır ve araştırmanın örneklemi kolayda örnekleme yoluyla seçilmiştir. Çalışmanın istatistiksel aşamasında SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Yapılan aracı rol analizlerine göre, çocukluk çağı travmalarının yeme bozuklukları ile düşünce beden biçimi kaynaşması ilişkisinde aracı rol oynadığı saptanmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmıştır. Araştırmanın son kısmında ise çalışmanın sınırlılıkları açıklanmış ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of childhood traumas in the relationship between eating disorders and fusion of thought shape in adolescents and adults was examined. The sample of the study consists of 306 participants, 59 males and 247 females, between the ages of 16-56. It is thought to be important to investigate eating disorders, which are increasing in prevalence, together with the fusion of thought shape, which is a metacognition, and childhood traumas that are associated with many pathologies, because of the contributions that it can provide to the literature from different perspectives. Eating Disorders Rating Scale, Childhood Trauma Scale, Thought Shape Fusion Scale and Demographic Information Form were used in the data collection phase of the study. Relational screening method was used in the research and the sample of the research was chosen by convenience sampling. SPSS 25.0 statistical package program was used in the statistical phase of the study. According to mediator role analysis, it was determined that childhood traumas played a mediating role in the relationship between eating disorders and thought shape fusion. The findings obtained as a result of the analyzes were discussed within the framework of the literature. In the last part of the study, the limitations of the study were explained and suggestions were made for future studies.