Evinden uzakta yaşayan 18-25 yaş arası üniversite öğrencilerinde motivasyonel görüşme tekniğinin yalnızlık düzeyleri üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of motivational interviewing technique on loneliness levels in university students aged 18-25 living far from home: Randomized controlled study
  1. Tez No: 744078
  2. Yazar: AYKUT KARADEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA GÜNDOGDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, evinden uzakta yaşayan 18-25 yaş arası üniversite öğrencilerinde“Motivasyonel Görüşme Tekniği”nin yalnızlık üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla ön test-son test randomize kontrollü araştırma olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini KTO Karatay Üniversitesi'nde evinden uzakta öğrenim gören üniversite öğrenciler oluşturmuş olup, 21 Eylül 2021-01 Mayıs 2022 tarihleri arasında dahil edilme kriterlerine uyan 31 deney 31 kontrol olmak üzere toplam 62 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Yetişkinler İçin Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği (SELSA-S)”ve“UCLA Yalnızlık Ölçeği Kısa Formu (ULS-8)”kullanıldı. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul, kurum ve ölçek kullanım izinleri ve öğrencilerden onam alındı. Deney grubunda Motivasyonel Görüşme Tekniği ile yalnızlığa yönelik dört görüşme (iki haftalık süre ile her bir oturum 30 dakika süreli) gerçekleştirildi. Kontrol grubunda herhangi bir girişimde bulunulmadı. Motivasyonel görüşme tekniği girişimi uygulanan deney grubunun son testi, kontrol grubu son testine göre gruplar arası değerlendirilmesinde SELSA-S ölçeği toplam puanı (p0,05) ve ULS-8 ölçeğinde deney grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a pre-test-post-test randomized controlled study to evaluate the effect of“Motivational Interview Technique”on loneliness in university students aged 18-25 living away from home. The universe of the research consisted of university students studying away from home at KTO Karatay University, and a total of 62 students, 31 of whom were experimenters and 31 of whom met the inclusion criteria, between 21 September 2021 and 01 May 2022 constituted the sample of the research.“Personal Information Form”,“Social and Emotional Loneliness Scale for Adults (SELSA-S)”and“UCLA Loneliness Short Form (ULS-8)”were used to collect data. Ethics committee, institution and scale usage permissions and consent from the students were obtained in order to conduct the research. In the experimental group, four interviews (each session lasted 30 minutes for two weeks) were conducted with the Motivational Interview Technique. No intervention was made in the control group. The SELSA-S scale total score (p0.05) and the ULS-8 scale (p>0.05).