3-6 yaş dönemindeki çocukların ebeveynleri ile olan ilişkilerinin teknolojik cihaz kullanım sürelerine olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of 3-6 years old children's relationships with their parents on the period of use of technological devices
- Tez No: 744090
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA BAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
3-6 yaş dönemindeki çocukların ebeveynleriyle olan ilişkilerinin teknolojik cihaz kullanım sürelerine olan etkilerinin incelendiği bu araştırma kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evreni, Afyonkarahisar Çay ilçesindeki anaokulu ve anasınıfındaki 3-6 yaş aralığında çocukları olan ebeveynlerdi. Araştırmanın örneklem grubunu 263 ebeveyn oluşturdu. Veri toplama aracı olarak,“Sosyo-Demografik Özellikler Formu”,“Ebeveyn-Çocuk İlişkisi Belirleme Formu”' ve“Teknolojik Cihaz Kullanım Formu”kullanıldı. Araştırmanın analizinde, Kruskal Wallis testi ve Man-Whitney U testleri kullanıldı. Araştırma sonunda, 3-6 yaş dönemindeki çocukların hafta içi günde ortalama 60 dakika, hafta sonu günde ortalama 110 dakika teknolojik cihazlarla vakit geçirdiği, anne ve baba eğitim düzeyi ve baba mesleğine göre teknolojik cihaz kullanım sürelerinin anlamlı olarak yüksek olduğu, çocuğunun teknolojik cihazlarla geçirdiği süreyi uygun bulan, kural koymayan, sınır konulduğunda tepki alan, çocuğunun teknoloji bağımlısı olduğunu düşünen ebeveynlerin çocuklarının cihaz kullanım sürelerinin anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlendi. Araştırma sonucunda, çocukların teknolojik cihazları çok erken yaşlarda kullanmaya başladıkları ve bu cihazlarla çok fazla vakit geçirdikleri belirlendi. Yanı sıra ebeveynlerin çocuklarının teknolojik cihaz kullanımına yönelik kurallar koymalarının bu cihazlarla aşırı vakit geçirmeyi önlemede etkin bir yöntem olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This research, which examines the effects of the relationships of children aged 3-6 years with their parents on the duration of technological device use, is a cross-sectional study. The universe of the research was parents with children aged 3-6 in kindergarten and kindergarten in Afyonkarahisar Çay district. The sample group of the study consisted of 263 parents.“Socio-Demographic Characteristics Form”,“Parent-Child Relationship Determination Form”and“Technological Device Usage Form”were used as data collection tools. Kruskal Wallis test and Mann-Whitney U tests were used in the analysis of the research. At the end of the research, it was found that the children aged 3-6 spend an average of 60 minutes a day on weekdays and an average of 110 minutes a day on weekends with technological devices, the time spent using technological devices is significantly higher according to the education level of the mother and father and the occupation of the father. It was determined that the children of parents who found it appropriate, did not set rules, got a reaction when a limit was set, and thought that their child was addicted to technology had a significantly higher device usage time. As a result of the research, it was determined that children started to use technological devices at a very early age and spent a lot of time with these devices. In addition, it was seen that parents' setting rules for their children's use of technological devices was an effective method in preventing excessive spending time with these devices.