Assessment of thyroid function, vitamin D and some biochemical variables in hemodialysis patients
Hemodializ hastalarında tiroid fonksiyonu, D vitamini ve bazı biyokimyasal değişkenlerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 744092
  2. Yazar: AHMED QASIM SHAKIR SHAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, D vitamini, makrofajlar, monositler, dendritik hücreler, T ve B lenfositleri ve diğerlerinde ifade edilen hücre içi nükleer reseptör VDR'ye bağlanır. Bu hücreler, D vitaminini metabolize etmek için gerekli enzimleri üretir. D vitamini reseptörleri, 25(OH)D-1-hidroksilaz tarafından üretilen 1,25(OH)2D3 ile etkileşime girer. D3 Vitamini, bağışıklık aracılı değişiklikler ve otoimmünitedeki önemini gösteren çok sayıda savunma hücresi hattı üzerinde geniş etkilere sahiptir. CD4+ T hücre farklılaşmasını ve aktivasyonunu kontrol eder. TCD4+ Th1 hücrelerinin aktivasyonunu baskılayarak IFN-y, IL-2 ve TNF-a üretimini azaltır, bu da gelişmiş CD4+ Th2 T hücre proliferasyonu ve IL-4, IL-5 ve IL-10 üretimi ile sonuçlanır. Araştırmaya göre, D vitamini seviyelerinin düşük olduğu kış ve ilkbaharda multipl skleroz semptomları daha da kötüleşiyor. Yapılan araştırmalara göre D vitamini hapları kadınlarda bu semptomları azaltıyor. DM1'li bireylerde D vitamini analoglarını kullanan klinik araştırmalar, durumun glise edilmiş hemoglobinde bir düşüş ve plazma C-peptid seviyelerinde bir artışla yönetildiğini gösterdi, bu da bu tedavinin ileriye dönük uygunluğunu gösterir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.
Özet (Çeviri)
Vitamin D binds to the intracellular nuclear receptor VDR, which is expressed in macrophages, monocytes, dendritic cells, T and B lymphocytes, and others. These cells produce the enzymes needed to metabolise vitamin D. Vitamin D receptors interact with 1,25(OH)2D3, generated by 25(OH)D-1-hydroxylase. Vitamin D3 has extensive impacts on numerous lines of defence cells, indicating its importance in immune- mediated changes and autoimmunity. It controls CD4+ T cell differentiation and activation. It suppresses the activation of TCD4+ Th1 cells, lowering the production of IFN-γ, IL-2, and TNF-α, resulting in enhanced CD4+ Th2 T cell proliferation and production of IL-4, IL-5, and IL-10. Multiple sclerosis symptoms worsen in winter and spring when vitamin D levels are low, according to research. Vitamin D pills reduce these symptoms in women, according to studies. Clinical investigations using vitamin D analogues in individuals with DM1 showed that the condition was managed, with a drop in glycated haemoglobin and an increase in plasma C-peptide levels, indicating the prospective relevance of this therapy. Further research is needed.