Farklı açılarla yerleştirilen ve açılı abutment kullanılan implantların kemikte oluşturduğu biyomekanik etkilerin 3 boyutlu sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak araştırılması
The 3D finite element analysis of the biomechanic effects of implants on the bone placed at different angles and using angled abutments
- Tez No: 744093
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde dental implantlar, kaybedilmiş dişlerin fonksiyon, estetik ve fonasyon işlevlerinin yerine getirme amacıyla klinik pratikte sıklıkla kullanılmaktadır. Anatomik kısıtlamalar sonucu, implantların vertikal olarak yerleştirilemediği durumlarda, implantların açılı yerleştirilmesi gerekebilmektedir. Bu çalışmada, mandibula posterior bölgede açılı yerleştirilen implantların, spongioz ve kortikal kemikte açılarına bağlı olarak oluşan eşdeğer gerilme ve gerinim kuvvetleri ve Von Mises analizlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Visible Human Project data verileriyle oluşturulan mandibula modeline 8 mm uzunluğnda 4.4 mm çapında implantlar, vertikal, 17 ve 35 derece açı ile yerleştirildi. Kuvvetler vertikal, horizontal ve oblik çiğneme kuvvetlerini taklit edecek biçimde uygulandı. 4 farklı modelin bulunduğu bu çalışmada, kortikal kemikte, horizontal ve oblik yönlü kuvvetlerde en yüksek eşdeğer gerilme anteriorda vertikal, posteriorda açılı yerleştirlmiş implantın bulunduğu 2. Modelde 35 derece açı ile yerleştirilen implantta, vertikal yönlü kuvvette ise iki adet 35 derece açılı yerleştirilmiş implantın bulunduğu 3. Modelde 35 derece ile yerleştirilen posteriordaki implantta gözlenmiştir. Stres dağılım ve Von Mises analizlerinde elde edilen veriler ışığında, implantların mümkün oldukça vertikale yakın yerleştirilmesi, vertikal yerleştirilmesinin mümkün olmadığı durumlarda ise açılı yerleştirilen implantların birbirine paralel olmasının daha olumlu sonuçlar doğuracağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Today, dental implants are frequently used in clinical practice for the purpose of fulfilling the function, aesthetic and phonation functions of lost teeth. In cases where the implants cannot be placed vertically due to anatomical limitations, angled placement of the implants may be required. In this study, it was aimed to evaluate the equivalent tensile and strain forces and Von Mises analyzes of the implants placed at an angle in the posterior region of the mandible due to their angles in the cancellous and cortical bone. 8 mm long, 4.4 mm diameter implants were placed vertically, at 17 and 35 degrees angles, into the mandible model created with the Visible Human Project data data. Forces were applied to mimic vertical, horizontal and oblique chewing forces. In this study with 4 different models, the highest equivalent stress in the cortical bone in horizontal and oblique directional forces was found in the 2nd model, in which the implant placed vertically in the anterior and angled in the posterior, the implant placed at an angle of 35 degrees, and in the 3rd model, in the vertical directional force, there were two implants placed at an angle of 35 degrees. It was observed in the posterior implant placed at 35 degrees in the model. In the light of the data obtained in the stress distribution and Von Mises analyzes, we think that placing the implants as close to the vertical as possible, and in cases where vertical placement is not possible, the implants placed at an angle will have more positive results.